Życie może kwitnąć także na Ganimedesie

Już nie tylko Europa i Enceladus, ale także Ganimedes, największy księżyc Jowisza, stał się oczkiem w głowie astronomów i astrobiologów, którzy uważają, że mogą tam istnieć proste formy życia. Naukowcy są zafascynowani nowymi danymi pochodzącymi z obserwacji tego obiektu przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a...

Już nie tylko Europa i Enceladus, ale także Ganimedes, największy księżyc Jowisza, stał się oczkiem w głowie astronomów i astrobiologów, którzy uważają, że mogą tam istnieć proste formy życia. Naukowcy są zafascynowani nowymi danymi pochodzącymi z obserwacji tego obiektu przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Otóż dostarczył on informacji o tym, że na Ganimedesie, pod grubą warstwą lodu, znajduje się olbrzymi ocean słonej wody. Jakby tego było mało, wody jest w nim więcej niż we wszystkich zbiornikach na Ziemi.

To właśnie w jego odmętach mogą egzystować proste organizmy, które czekają na zbadanie. Odkrycia dokonano na podstawie obserwacji zorzy polarnej, która występuje zarówno na księżycu, z racji tego, że posiada on pole magnetyczne, jak i na samym Jowiszu.

Dzięki danym o aktywności najwyższych warstw atmosfery obu obiektów i ich analizie, naukowcom udało się stwierdzić istnienie olbrzymiego oceanu słonej wody, który ma głębokość co najmniej 100 kilometrów, a znajduje się pod 150-kilometrową warstwą lodu.

Pomimo faktu, że pierwsze przesłanki o istnieniu oceanu płynnej wody na Ganimedesie pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku, to dopiero teraz udało się to potwierdzić.

Odkrycie cieszy tym bardziej, że pod koniec kwietnia Kosmiczny Teleskop Hubble'a obchodził będzie swoją 25. rocznicę pracy na orbicie.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas