Badają sekrety kościoła w Dębince. Legenda może okazać się prawdą
Archeolodzy badają tajemnice zabytku w Lubuskiem. Mieszkańcy Dębinki ponoć od wielu lat przekazują sobie informacje na temat tajemniczego tunelu, który dawno temu został poprowadzony pod kościołem filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Według badaczy coś jest na rzeczy. Pierwsze wyniki pomiarów są zaskakujące.
Zbudowany z kamienia polnego oraz rudy darniowej kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince w powiecie żarskim owiany jest tajemnicami. Ten nieduży obiekt został zbudowany najpewniej w drugiej połowie XIII w. Jest wpisany do rejestru zabytków i uznaje się go za jeden z najstarszych reliktów w Lubuskiem.
Ponoć od lat miejscowa ludność opowiada sobie historie o tym miejscu - wśród nich żyje legenda o tajemniczym tunelu prowadzącym pod kościołem. Badacze postanowili zgłębić sekrety budowli i według wstępnych pomiarów okazuje się, że legenda może mieć w sobie ziarno prawdy.
Tajemniczy tunel pod kościołem w woj. lubuskim. Archeolodzy mówią o wynikach pomiarów
Dębinek w Polsce jest kilka. Każda ma swoje unikatowe cechy, jednak to niewielka wieś w województwie lubuskim, która leży w pobliżu geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, przykuwa obecnie szczególną uwagę badaczy. Dębinka ma całkiem długi rodowód. Przyjęto, że istniała już w XIV wieku, bo doniesienia o niej miały znaleźć się w rejestrze czynszowym rodziny von Bieberstein z 1381 roku. Miejsce to było wówczas lennem znanej familii von Schönaich.
Natomiast 15 marca 1947 r. oficjalnie ustalono urzędową polską nazwę miejscowości - Dębinka. Na terenie wsi znajduje się obecnie kilka zabytków, m.in. dzwonnica-brama z 1618 r., pałac i zespół pałacowy i folwarczny, folwark, a także kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.
To właśnie ten ostatni obiekt jest szczególnie interesujący. Budowla podczas swojego istnienia kilkukrotnie ulegała przekształceniom. Pierw służyła rzymskokatolickim wiernym, a później, od połowy XVI wieku - ludności protestanckiej. Zmiany te doprowadziły do zamalowania polichromii na ścianach. Dopiero całkiem niedawno, bo w latach 1982-1983, została ona odsłonięta. W dodatku nie dość, że krążą o tym kościele ciekawe legendy, to jeszcze badacze postanowili teraz zweryfikować, ile jest w nich prawdy.
Ciekawy zabytek w Dębince. Wieś w Lubuskiem ma swoje tajemnice
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince według przekazów mieszkańców ma znajdować się tajemne wejście i tunel do zagadkowego miejsca, które znajduje się na obszarze obecnej zakrystii. Prace archeologów przyniosły częściowo odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie, czy w tej historii jest ziarno prawdy. Z inicjatywy dr Anny Polak przeprowadzono już badania georadarowe, polegające na nieinwazyjnym stworzeniu map głębokościowych. Badanie podłoża i struktur podziemnych przyniosło pierwsze rezultaty.
Okazało się, że faktycznie, pod kościołem może istnieć nieznane wcześniej pomieszczenie, przejście lub tunel. Analiza przeprowadzona przez archeologów wykazała, iż rzeczywiście w miejscu wspominanym w legendach znajduje się pod posadzką otwór. Nie ma pewności, że chodzi o tunel, ale badacze postarają się to dokładnie sprawdzić.
- Na razie jesteśmy ostrożni w mówieniu o tym, że tunel się tam faktycznie znajduje - podkreśla dr A. Polak w rozmowie z Gazetą Lubuską. - Ale z pewnością mamy do czynienia z odkryciem, które warto sprawdzić. Mieszkańcy Dębinki wspominają o tunelu, który miałby się znajdować pod kościołem, ale weryfikacji dokonają archeolodzy. Jesteśmy ogromnie ciekawi wyników pracy.
Prace w Dębince. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków musi wydać zgodę na dalsze badania
Aby można było dalej zgłębiać sekrety kościoła i dokładnie zweryfikować informacje z legend, konieczne jest zdjęcie posadzki. Kolejnym krokiem przed podjęciem przez archeologów podobnych działań jest zwrócenie się o zgodę do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na zdjęcie posadzki i sprawdzenie, co skrywają podziemia pod kościołem, być może będzie to przełom i kolejne niesamowite odkrycie sekretu wiekowego zabytku. Podobne tajemnice ujawniono niedawno w świątyni w Małopolsce, kiedy to podczas remontu klasztoru natrafiono na kilka tajemnych przejść do krypty. W kościele w Dębince być może także uda się ujawnić nieznane wcześniej elementy architektoniczne.
- To niezwykły zabytek sakralny, warto go obejrzeć i poznać historię tego miejsca, chętnych zapraszamy na zwiedzanie - mówi dr A. Polak.