Bezludna wyspa na Bałtyku skrywała rzymski skarb. Skąd się tam wziął?

Szwedzki Uniwersytet Södertörn poinformował o bardzo nietypowym odkryciu na jednej z bezludnych wysp Bałtyku, a mianowicie dwóch srebrnych rzymskich monetach z początku naszej ery znalezionych na wyspie Gotska Sandön.

Rzymskie monety na Gotska Sandon. Skąd się wzięły?
Rzymskie monety na Gotska Sandon. Skąd się wzięły?123RF/PICSEL

Uniwersytet Södertörn, który od 2020 roku we współpracy z Campus Gotland i Muzeum Gotlandii prowadzi na Gotska Sandön projekt archeologiczny, poinformował o swoim wyjątkowym odkryciu z ubiegłego miesiąca. Ta niewielka szwedzka wyspa o powierzchni 36 km² (9 km długości i 6 km szerokości w najszerszym miejscu), w większości porośnięta naturalnym lasem sosnowym i pokryta ruchomymi wydmami (obszar wyspy jako teren parku narodowego jest objęty ochroną), skrywała nietypowe dla tego terenu rzymskie denary.

Rzymskie monety na Gotska Sandön. Skąd się wzięły?

A mowa o dwóch rzymskich srebrnych monetach z czasów Marka Ulpiusza Trajana i Antoninusa Piusa, czyli odpowiednio drugiego i czwartego z tzw. pięciu dobrych cesarzy. Chodzi o cesarzy rzymskich z dynastii Antoninów panujących w latach 96-180, w kolejności: Nerwa (96-98), Trajan (98-117) Hadrian (117-138), Antoninus Pius (138-161) i Marek Aureliusz (161-180), których sukcesja następowała w sposób pokojowy, a okres rządów uznaje się za złoty wiek państwa rzymskiego.

To ekscytujące znaleziska, które rodzą kilka pytań
komentuje Johan Rönnby, profesor archeologii morskiej na Uniwersytecie Södertörn.

Jak wyjaśniają badacze, odkrycie to nie byłoby niczym dziwnym na Gotlandii, ale nie jest typowe dla Gotska Sandön i trudno powiedzieć, skąd monety się tam wzięły. Nie wiadomo, czy są to przedmioty z wraku statku rozrzucone na plaży, czy może mają jakiś związek z paleniskami znalezionymi wcześniej wzdłuż wybrzeża wyspy.

Naukowcy nie wykluczają, że mogą to być pozostałości osadnictwa na wyspie lub starożytnej produkcji oleju z fok na dużą skalę - badania, które mają przynieść odpowiedzi na niektóre z tych pytań planowane są jeszcze na ten rok. Warto też dodać, że jakiś czas temu pojawiły się informacje o tym, że podobną rzymską monetę znalazł na wyspie latarnik Hjalmar Söderberg, które zostały jednak odebrane ze sceptycyzmem, ale teraz nabierają nowego znaczenia.

Znaleziska srebrnych monet rzymskich nie są niczym niezwykłym na Gotlandii, ale są na Gotska Sandön. To znalezisko jest interesujące ze względu na swoje położenie
wyjaśnia Daniel Langhammer, urzędnik Zarządu Okręgowego Gotlandii.
Misja JUICE: Czy na księżycach Jowisza może istnieć życie?Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas