Bunkry w Mamerkach - tajemnicze pozostałości po III Rzeszy
Bunkry w Mamerkach obok byłej kwatery "Wilczy Szaniec" w Gierłoży, to ślady obecności Führera III Rzeszy na Mazurach. Jesień to dobry czas, by wybrać się na zwiedzanie historycznych miejsc, obleganych przez turystów latem - oceniają organizatorzy wypoczynku w regionie.
- Większość z nas lubi tajemnicze przekazy, które poruszają naszą wyobraźnię. Mimo, że często są to tylko legendy, to zagłębianie się w opowiadania wywołujące na naszym ciele gęsią skórkę sprawia nam wiele przyjemności. Fani odkrywania niewyjaśnionych zagadek, a także intrygujących miejsc z pewnością nie będą narzekać na nudę, gdy odwiedzą Mazury - mówi Robert Chruściński z biura prasowego 7 Cudów Mazur.
Cały kompleks bunkrów w Mamerkach powstał w latach 1940-1944. Stanowił Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych (Oberkommando der Heeres). W bunkrach stacjonowało kilkudziesięciu generałów, a także blisko 1500 oficerów i żołnierzy Wermachtu.
Część schronów zostało zaprojektowanych przez samego Adolfa Hitlera. To właśnie w centrum dowodzenia w Mamerkach niedaleko Węgorzewa wydawano najważniejsze rozkazy dla wojsk III Rzeszy w trakcie II wojny światowej.
W tym miejscu powstał plan zamachu na Hitlera, a także decyzja o stłumieniu Powstania Warszawskiego. Mury były doskonale zamaskowane. Wykorzystano przy tym trawę morską i korę drzew.
Bunkier został również bardzo dobrze zabezpieczony. Chroniły go cztery wartownie, a także stanowiska dział obrony przeciwlotniczej. Obiekt posiada wiele mrocznych, podziemnych tuneli i korytarzy, które są dostępne dla zwiedzających.
Legendy
Z bunkrami w Mamerkach związana jest legenda U-Bootów. Niektóre schrony w kompleksie są na tyle duże, że wiele osób podejrzewało, iż naziści wykorzystywali to miejsce do produkcji okrętów podwodnych, które następnie miały być transportowane Kanałem Mazurskim nad Morze Bałtyckie.
Po wojnie szukano tutaj Bursztynowej Komnaty po tym, jak Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich wskazał miejsce ukrycia skarbu w jednej z podziemnych skrytek w Mamerkach. Mimo intensywnych prac Bursztynowej Komnaty nigdy nie odnaleziono.
Obecnie jest prowadzone w Mamerkach muzeum, w którym goście mogą zwiedzić schron, podziemne tunele, zobaczyć fragment repliki Bursztynowej Komnaty, a także rekonstrukcję 1:1 wnętrza U-Boota. Od 2015 roku można zwiedzać również najwyższą w regionie 38-metrową wieżę widokową, z której doskonale widać bunkry, jezioro Mamry oraz część Węgorzewa.
7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Po światowym konkursie samorządy nadal współpracują promując region.