Chcą odkopać gród Piastów w Opolu. Podjęto ważną decyzję

W Opolu ma powstać wielka ekspozycja, przedstawiająca odkopane fragmenty dawnego piastowskiego grodu. Będzie to ważne miejsce, przypominające czasy początków polskiej państwowości. Porozumienie w tej sprawie podpisał ratusz Opola oraz opolski urząd wojewódzki i marszałkowski.

Władze Opola podpisały porozumienie w sprawie odkopania części piastowskiego grodu i stworzenia ważnej ekspozycji archeologicznej
Władze Opola podpisały porozumienie w sprawie odkopania części piastowskiego grodu i stworzenia ważnej ekspozycji archeologicznej "Najstarsze miasta na Śląsku - wystawa Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu", Muzeum Archeologiczne, Wrocław, 1968 r.Wikimedia Commons

Ślady piastowskiego grodu w Opolu

W latach 30., wtedy jeszcze w niemieckim Opolu, natrafiono na ślady wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku. Znalezione zostały na Ostrówku, części miasta na północnym cyplu wyspy Pasieki, nad Odrą, Wskazały niezwykłą historię tego miejsca. Jednak niemiecka władza szybko zarzuciła dalsze prace. Powód był prosty – gród był reliktem początków polskiej państwowości i dynastii Piastów.

Dopiero gdy Opole weszło po wojnie w tereny Polski, prace znowu ruszyły z dużym zaangażowaniem. Z przerwami trwały do lat 90. i w ich wyniku odkryto tysiące reliktów. Potwierdziły, że historia odkrytego miejsca sięga jeszcze VII wieku, gdy na miejscu dzisiejszego Ostrówka znajdowała się niewielka osada. Od ok. X wieku, gdy tereny Opola weszły pod administrację Piastów, w tym miejscu powstał gród, będący zalążkiem polskiej państwowości na Opolszczyźnie. Utrzymywał się do XII wieku, gdzie powoli zaczął być zasypywany i niszczony w miejsce budowanego obok zamku.

Dziś pozostałości z dawnego grodu w Opolu można zobaczyć m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego. Jednak większość fragmentów samego grodu pozostaje zakopanych m.in. pod parkingiem i trawnikiem przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Władze miasta chcą zrealizować wielki projekt odkopania części dawnego grodu i stworzenia w jego miejsce pawilonu, gdzie znajdzie się poświęcona mu stała ekspozycja.

Projekt z okazji tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski

"Millennium Piastowskie w Opolu – przygotowanie ekspozycji grodu na Ostrówku” - to tytuł projektu mającego stworzyć pełnoprawną ekspozycję. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Inicjator projektu, ratusz Opola, chciałby powiązać projekt stałej ekspozycji na terenie dawnego grodu z obchodami 1000-lecia koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego. Porozumienie w sprawie realizacji projektu podpisał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wojewoda opolska Monika Jurek i wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.

- Chcemy wyeksponować odkrycia archeologiczne, które w tamtym miejscu się dokonały. To jedne z najważniejszych w historii Polski odkryć archeologicznych – początki państwa Piastów w tym miejscu, gród budowany za czasów Mieszka I, świetnie udokumentowany ze znalezionymi setkami tysięcy przedmiotów, które pokazują, jak wyglądało życie Piastów w tamtym miejscu - powiedział prezydent Opola.

W pracach nad odkopaniem części grodu wezmą udział badacze z Uniwersytetu Opolskiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak podkreśla dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii UO, na początku mają zostać wykonane prace z georadarem, które zidentyfikują miejsca zachowanych drewnianych fragmentów, które mogą stanowić miejsce ekspozycji. Po tym mają zacząć się odkopy. Według wstępnych szacunków mogą zacząć się za około dwa lata, jednak ze względu na już poznanie dużej struktury dawnego grodu na bazie wcześniejszych prac archeologicznych, wykopaliska mogą ruszyć znacznie szybciej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas