Mi-8 - jedyny taki na świecie

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie śmigłowiec Mi-8, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymek po Polsce, został odnowiony. Dzięki sponsorom, zniszczona maszyna odzyskała dawny blask. Od 24 kwietnia można ją podziwiać w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego.

mi-8
mi-8PAP
Papieski Mi-8
Papieski Mi-8PAP

Papież Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek po Polsce korzystał z maszyn nieistniejącego już 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Na pokładzie salonki mieściło się dziesięć osób, do dyspozycji których były kanapy, barek, stolik i toaleta.

O tym, że do Muzeum Lotnictwa Polskiego trafił bardzo rzadki statek powietrzny dowiedziano się przypadkiem - odkryte zostało zdjęcie, na którym papież pozuje na tle śmigłowca.

Kiedy wojsko przekazywało go do muzeum w dokumentach został określony jako "pasażerski". Za śmigłowcem, ze względów bezpieczeństwa nie podążyła książka eksploatacji, dlatego wcześniej nie wiadomo było, kto z niego korzystał.

Dodatkowo był kilkukrotnie przemalowywany, bo służył nie tylko, jako śmigłowiec rządowy, ale również latał w barwach LOT-u. Wersja papieska posiadała specjalne wyposażenie, które obejmowało fotele, stół, barek i łazienkę - wszystko w białym kolorze. Wyposażenie to do dziś znajduje się w wojskowych magazynach

Przywrócenie śmigłowcowi świeżości i odmalowanie w pierwotne biało-czerwone barwy nieodpłatnie przeprowadzono w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Artur Zys w Pławcach koło Środy Wielkopolskiej. Prace trwały od połowy stycznia, zużyto na nie ok. 100 kg farb i lakierów.

- Została zdjęta cała powłoka lakiernicza, śmigłowiec został pomalowany specjalnym lakierem kwasowym, podkładem i lakierem ostatecznym. W piątek ładujemy całość na przyczepę i wieziemy do Krakowa, gdzie zostanie przeprowadzona renowacja wnętrza - powiedział Artur Zys.

Zdjęcie, dzięki któremu udało się rozpoznać śmigłowiec
Zdjęcie, dzięki któremu udało się rozpoznać śmigłowiecINTERIA.PL/materiały prasowe

Jak dodał, problemem w przypadku malowania śmigłowca była wielkość maszyny. Długość kadłuba Mi-8 przekracza 18 metrów, wysokość to blisko 4 metry.

Po zakończeniu procesu utwardzania się powłok lakierniczych, śmigłowiec wrócił do krakowskiej placówki a jego wyposażenie wnętrza zostało poddane gruntownej rekonstrukcji.

Swój nieodpłatny udział w odtworzeniu pierwotnego wnętrza typu salonka zgłosiła firma tapicerska MSincognito z Wieliczki. Zostało ono wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć i gwarantujących wieloletnie użytkowanie, gdyż śmigłowiec został udostępniony dla zwiedzających.

W sumie prace remontowe śmigłowca Mi-8 o numerze bocznym 620 trwały około trzech miesięcy.

Egzemplarz Mi-8, który znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest najstarszym z czterech znajdujących się na stanie 36. Specjalnego Pułku Transportowego. Został on wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 roku.

Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce oraz służyły do transportu najważniejszych osób z administracji państwowej. Śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum w grudniu 2009. Wraz ze śmigłowcem nie przekazano książek lotu dlatego jego historia była nam nieznana. Dowiedziano się o jego historii przypadkiem.

Odnowiony papieski Mi-8 można już zwiedzać
Odnowiony papieski Mi-8 można już zwiedzać
Odnowiony papieski Mi-8 można już zwiedzać
Odnowiony papieski Mi-8 można już zwiedzać
+5

Wyremontowany papieski Mi-8
Przygotowanie Mi-8 do transportu
Przygotowanie Mi-8 do transportu
Przygotowanie Mi-8 do transportu
+9

SZ

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas