Niewiarygodne odkrycie. To holenderski Stonehenge!

Archeolodzy ogłosili niewiarygodne odkrycie, a mianowicie znaleźli liczące 4 tys. lat miejsce kultu religijnego, które z miejsca zostało okrzyknięte "holenderskim Stonhenge".

Archeolodzy ogłosili niewiarygodne odkrycie, a mianowicie znaleźli liczące 4 tys. lat miejsce kultu religijnego, które z miejsca zostało okrzyknięte "holenderskim Stonhenge".
Niewiarygodne odkrycie. Holandia też ma swój Stonehenge /gemeente Tiel /YouTube

Holenderscy archeolodzy podzielili się ze światem swoim niesamowitym odkryciem, czyli miejscem kultu religijnego, które liczy ok. 4 tys. lat i zawiera m.in. kurhan (rodzaj mogiły w formie kopca, o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi), służący również jako kalendarz słoneczny. Znajdowały się w nim szczątki około 60 mężczyzn, kobiet i dzieci, a także miał kilka przejść, przez które w najdłuższe i najkrótsze dni w roku bezpośrednio świeciło Słońce

To holenderskie Stonehenge!

Co warto jednak dodać, wykopaliska w małej wiosce ok. 50 km od Utrechtu, zaczęły się już w 2017 roku, ale dopiero teraz archeolodzy zdecydowali się podzielić ich wynikami. W ciągu tych lat, badając różnice w składzie i kolorze gliny, naukowcy zlokalizowali trzy kurhany, z których główny ma ok. 20 metrów średnicy, a jego korytarze ustawione są w linii, aby służyć jako kalendarz słoneczny.

Reklama

Odkryli również dwa inne mniejsze kopce, które wspólnie z tym największym służyły jako miejsce pochówku przez ok. 800 lat, a także pewien pojedynczy szklany paciorek, który okazał się nietypową skarbnicą wiedzy.

Zdaniem badaczy dla posiadacza też musiał być prawdziwym skarbem, bo szkło było na tym obszarze nieznanym wówczas materiałem. Co więcej, jego analizy ujawniły, że pochodzi z Mezopotamii, co oznacza, że 4 tysiące lat temu przebył odległość ok. 5000 km i sugeruje kontakty handlowe między tymi regionami.

Archeolodzy nie ukrywają, że wyjątkowości tej sytuacji dodaje jeszcze fakt, że to pierwsze tego typu miejsce znalezione w Holandii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stonehenge

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy