Niezwykły skarb znaleziony w Anglii. Leżał przy autostradzie

Brytyjscy archeolodzy wykopali niezwykle dobrze zachowany posąg bóstwa, którego starożytni Rzymianie czcili jako władcę mórz. To zaskakujące znalezisko spędziło lata nieopodal ruchliwej autostrady, zapomniane przez świat.

Niezwykłe odkrycie w Wielkiej Brytanii. Leżało blisko autostrady do Londynu
Niezwykłe odkrycie w Wielkiej Brytanii. Leżało blisko autostrady do LondynuCanterbury Archaeological TrustFacebook
Niezwykłe odkrycie w Wielkiej Brytanii. Leżało blisko autostrady do LondynuCanterbury Archaeological TrustFacebook

Archeologicznego odkrycia dokonali brytyjscy badacze z Canterbury Archaeological Trust, organizacji archeologów, zajmujących się ratowaniem zapomnianych wykopalisk. Prowadzili skrupulatne prace niedaleko odcinka autostrady A2, przy wsi Teynham w hrabstwie Kent.

W 2017 roku w tamtym miejscu znaleziono pozostałości ściany i dwie urny rzymskie. Według archeologów w starożytności znajdowało się tam mauzoleum, po którym pozostały różne artefakty jak złote monety z 320-340 r. n.e. Najnowsze znalezisko w postaci praktycznie całego posągu bóstwa to jednak kilka półek wyżej, jeśli chodzi o antyczne skarby.

Posąg niezwykłego starożytnego bóstwa

Odkopany posąg został rytualnie ułożony w glinianym zbiorniku na wodę, wraz ze spalonymi prochami. Sama statua ma ok. 70 centymetrów szerokości i wysokości i waży 60 kilogramów. Jej stan był na tyle dobry, że archeolodzy od razu rozpoznali w niej postać Trytona, antycznego bóstwa morza.

W starożytności Tryton wywodził się z mitologii greckiej, gdzie był synem Posejdona. Gdy po podbiciu Greków Rzymianie zaczęli przyjmować grecki panteon bóstw, Tryton także wszedł do ich mitologii, już jako syn Neptuna. Jego wizerunek rozprzestrzeniono na prawie cały teren Cesarstwa Rzymskiego i prezentowano go jako syrenę, z górną częścią ciała mężczyzny i ogonem ryby z parą końskich nóg.

Wizerunek bóstwa Trytona w starożytnym Rzymie

Według wstępnej analizy brytyjskich archeologów, posąg wyrzeźbiono na przełomie I i II wieku n.e. Jedyne czego brakuje w artefakcie to jedna dłoń, w której prawdopodobnie Tryton trzymał muszlę. Według mitologii bóstwo dmuchało w nią, aby kontrolować fale morskie.

Wcześniej archeolodzy znajdowali na ternie wysp brytyjskich fragmenty figurek Trytona. Posąg znaleziony blisko odcinka autostrady A2 to jednak pierwszy w całości zachowany wizerunek tego starożytnego boga w Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe według ustaleń mauzoleum z czasów Imperium Rzymskiego, w którym umieszczono posąg Trytona, miał należeć do bogatej rodziny. Inne artefakty także świadczą o wielkim kulcie bóstw morza w mauzoleum. Możliwe, że rodzina która pochowała swojego przodka z tak niezwykłym posągiem Trytona żyła np. z handlu morskiego i chciała zaskarbić sobie przychylność bóstwa.

Rzymskie miecze znalezione w jaskini. Są w świetnym stanieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas