Nowe badania archeologiczne ujawniają wiek Szczecina. "To rewelacja!"
Nowe badania archeologiczne dają dowód na to, że osada w miejscu Wzgórza Zamkowego, z której rozwinął się Szczecin, istniała już na przełomie VIII i IX wieku.
Odkrycia dokonano podczas modernizacji renesansowego Zamku Książąt Pomorskich. W wykopie sondażowym pod Wieżą Zegarową szczecińskiego Zamku, w warstwach kulturowych związanych z funkcjonowaniem najstarszej osady, z której rozwinął się współczesny Szczecin, odkryto pozostałości kości bydła. Przekazano je do specjalistycznego laboratorium w Poznaniu, gdzie zostały poddane analizie radiowęglowej.
Mamy wyniki badań. To rewelacja! Niezależne, pierwsze tak dokładne wyniki, które potwierdzają, że wcześniejsze datowania archeologiczne były prawidłowe. W dodatku na ich podstawie możemy precyzyjniej twierdzić, że osada w tym miejscu istniała w okresie od 771 do 886 lub od 771 do 893 roku.
Archeolodzy szacowali wiek Szczecina, teraz mają potwierdzenie
Dotychczas archeolodzy podobnie szacowali okres powstania osady (na 2 poł. VIII wieku), ale nie byli pewni, ponieważ nie było na to jednoznacznych dowodów. Datowali bowiem na podstawie odkrytych w najstarszych nawarstwieniach fragmentów przedmiotów - np. ułamków naczyń czy ostrogi z zaczepami. Pozyskano je w trakcie badań archeologicznych na terenie zamku w latach 1947-1977, związanych z jego powojenną odbudową, która zakończyła się dopiero w latach 80. XX wieku. Wówczas datowanie archeologiczne było właściwie jedyną metodą ustalania chronologii znalezisk.
- W piwnicach Wieży Zegarowej zamku planowany jest jeszcze kolejny wykop budowlany. Przeprowadzone w nim badania archeologiczne z pewnością pozwolą na odkrycie kolejnych źródeł z tego czasu. I kolejne próbki przekazane zostaną do analizy radiowęglowej. Mam nadzieję, że uzyskane dzięki nim wyniki potwierdzą obecne ustalenia, a większa liczba takich datowań sprawi, że o powstaniu na obecnym Wzgórzu Zamkowym osady w końcu VIII bądź na przełomie VIII i IX wieku będziemy mówić z prawdopodobieństwem bliskim 100 proc. Tak zresztą o Szczecinie wypowiadali się już w XII wieku biografowie św. Ottona, nazywając go najstarszym i najznamienitszym miastem Pomorza. - komentuje Marek Dworaczyk.
Zamek Książąt Pomorskich jest jednym z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego
W przeszłości był siedzibą rodu Gryfitów, władców księstwa pomorskiego. Następnie był siedzibą urzędów i instytucji odpowiedzialnych za zarząd nad Pomorzem, a obecnie znajduje się w nim instytucja kultury pod nazwą Zamek Kążąt Pomorskich w Szczecinie.
Prowadzone badania są częścią większej inwestycji "Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie". W jej ramach modernizowane są wszystkie zamkowe tarasy (południowy, wschodni i północny) oraz skarpa północna i zlokalizowane pod nią tunele. Odbudowywane jest także skrzydło północne, w którym w 2017 r. doszło do katastrofy budowlanej. W wytworzoną w gruncie pustkę osunął się filar jednej z sal, od tamtej pory skrzydło nie było użytkowane.
Źródło: zamek.szczecin.pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!