Odkopano wyjątkową jaskinię grobową kurtyzany sprzed kilku tysięcy lat
W Izraelu archeolodzy dokonali interesującego odkrycia. W Jerozolimie odkopano jaskinię grobową kurtyzany z IV-III w. p.n.e. Znalezisko może być pierwszym tego rodzaju.
Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA) poinformował, że zespół archeologów odkrył skremowane szczątki młodej kobiety. Co ciekawe w jej jaskini grobowej odnaleziono także dobrze zachowane pudełkowe składane lustro. Sam grób jest zlokalizowany w pobliżu drogi prowadzącej do Jerozolimy.
Znalezisko jest datowane na IV-III wiek p.n.e. i jak podają naukowcy, jest ono najwcześniejszym dowodem na pochówek kremacyjny z okresu hellenistycznego w Izraelu. Badacze sugerują, że młoda kobieta była towarzyszką/kurtyzaną, która określana była jako hetera.
Mogła ona towarzyszyć starszemu wojskowemu lub urzędnikowi rządowemu w trakcie kampanii militarnych Aleksandra Wielkiego, lub podczas wojen diadochów - były to wojny toczone między wodzami armii Aleksandra Wielkiego po jego śmierci.
Odkryte lustro to dopiero drugie zwierciadło tego typu, które odkryto do tej pory w Izraelu. W sumie w świecie hellenistycznym znane są jedynie 63 podobne zwierciadła
W komunikacie prasowym można przeczytać: "Lustra z brązu, takie jak niedawno odkryte, były uważane za drogi przedmiot luksusowy i mogły wejść w posiadanie greckich kobiet na dwa sposoby; jako część posagu przed ślubem lub jako prezent ofiarowany przez mężczyzn ich heterom. Jako takie, lustra symbolizowały między innymi więź - a także intymne relacje między klientami a heterami". Badacze podkreślają, że odkopane lusterko jest w bardzo dobrym stanie.
Lustra, które były umieszczane w grobowcach, bardzo często były bogato zdobione płaskorzeźbami i rycinami - obrazowały one postacie bogiń i kobiet. Warto dodać, że jednym z najpopularniejszych motywów była bogini miłości, czyli Afrodyta.
Intryguje nas pytanie, co robi grób greckiej kobiety na dawnej drodze prowadzącej do Jerozolimy, z dala od ważnych ośrodków lub osad z tamtego okresu.
Badacze wskazują, że w pobliżu nie odnaleziono innych pochówków, dlatego też uważają, że kobieta nie zginęła w wyniku ataku, czy w trakcie bitwy. Za to mogła umrzeć wskutek zachorowania na śmiertelną chorobę.
Kim były hetery?
Jak podaje portal HeritageDaily hetery, znane też jako córy Koryntu, były "integralną częścią starożytnego greckiego systemu społecznego", a ich styl życia może w niektórych aspektach przypominać japońskie gejsze.
Archeolodzy podają, że hetery przede wszystkim oferowały towarzystwo i wsparcie, dopiero dalej były usługi cielesne. Ponadto były niezależnymi kobietami.
Niektóre hetery zawierały związki cywilne z przywódcami wojskowymi, intelektualistami, a nawet z monarchami gracko-hellenistycznymi. Należy też wspomnieć, że córy Koryntu organizowały spotkania intelektualne i były inspiracjami dla artystów, którzy tworzyli niezwykle realistyczne rzeźby i posągi na ich podobieństwo. Co ciekawe, niektóre z nich umiejscawiane były w dawnych greckich świątyniach.