Odkryli potężną konstrukcję w Izraelu. To enigma antyku

Podczas najnowszych wykopalisk w Jerozolimie archeolodzy odkryli sieć tajemniczych kanałów wykutych w skale. To niezwykle enigmatyczne znalezisko mające prawie 3000 lat. Do tej pory niczego takiego nie odkryto w Izraelu i archeolodzy nie wiedzą, do czego mogły takie kanały służyć.

Archeolodzy w Izraelu dokonali odkrycia, które stanowi wielką zagadkę
Archeolodzy w Izraelu dokonali odkrycia, które stanowi wielką zagadkęscreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny
Archeolodzy w Izraelu dokonali odkrycia, które stanowi wielką zagadkęscreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny

Izraelscy archeolodzy z krajowego urzędu ds. ochrony zabytków odkryli wyrzeźbione kanały podczas prac na stanowisku "Miasto Dawida". To tam według hipotez znajdowała się pierwotna osada na terytorium dzisiejszej Jerozolimy. Szacuje się, że przestano ich używać 2800 lat temu, a powstały kilkadziesiąt lat wcześniej za czasów biblijnych królów Joasza i Amazjasza.

Archeolodzy znaleźli dwa takie wyrzeźbione instalacje. Pierwsza znajduje się na północno-wschodnim krańcu wykopaliska Givati Parking Lot i ma wyrzeźbionych dziewięć kanałów. Drugą znaleziono około 10 metrów dalej u zboczy klifu. Ma pięć kanałów ze żłobieniami o charakterze siedmiu rur odpływowych.

Wyrzeźbione kanały znalezione w Jerozolimie@AntiquitiesILTwitter

Czy w starożytnych kanałach płynęła krew?

Archeolodzy twierdzą, że nigdy jeszcze nie odkryto takich instalacji na terenie Izraela. - Spojrzeliśmy na konstrukcje i zdaliśmy sobie sprawę, że natknęliśmy się na coś wyjątkowego - powiedział dr Yuval Gadot z Uniwersytetu w Tel Awiwie w oświadczeniu do odkrycia. Dlatego też nie można rozwiązać najważniejszej zagadki... do czego służyły te kanały.

Analizy wykazały, że nie zostały zaprojektowane do przenoszenia dużej ilości wody. Archeolodzy poprosili o pomoc nawet kryminologów, aby zbadali, czy w kanałach nie ma śladów krwi, czy innych śladów organicznych. Podejrzewali, że mogły odprowadzać pozostałości związane z ubojem zwierząt. Nie znaleziono jednak wskazujących na to śladów.

Pozostałości starożytnej manufaktury?

Wiadomo, że kanały znajdują się na dawnym terenie mieszkalnym i rzemieślniczym, przy rozległym starożytnym terenie Wzgórza Świątynnego. Dr Yiftah Shalev z urzędu ds. ochrony zabytków sądzi, że instalacje mogły być związane z ekonomią znajdującej się kiedyś w pobliżu pałacu bądź świątyni. Nie służyłyby przy tym do odprowadzania cieczy a namaczania różnych produktów jak tkaniny.

Produkcja lnu, na przykład, wymaga moczenia go przez długi czas, aby go zmiękczyć. Inną możliwością jest to, że w kanałach przechowywano daktyle, które były podgrzewane przez słońce w celu wytworzenia silanu (miodu daktylowego), jak podobnie ukształtowane instalacje odkryte w odległych miejscach, takich jak Oman, Bahrajn i Iran
Yiftah Shalev

To jednak na razie hipoteza, która może zostać obalona. Dla archeologów odkrycie tych prawie 3000-letnich kanałów to dopiero początek fascynującej pracy w rozwiązaniu starożytnej zagadki.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas