Odnaleźli pradawny rytualny stół. Zastawa była nietknięta od tysięcy lat

W Azerbejdżanie archeolodzy odnaleźli 3500-letni rytualny stół z ceramiczną zastawą, która znajdowała się w tym samym miejscu przez kilka tysięcy lat. Jakie tajemnicze rytuały były odprawiane wokół prehistorycznej konstrukcji?

Jakie rytuały odprawiano przy pradawnym stole? (zdjęcie poglądowe)
Jakie rytuały odprawiano przy pradawnym stole? (zdjęcie poglądowe)austler123RF/PICSEL

Na stanowisku Tava Tepe w Azerbejdżanie blisko granicy Gruzji i Armenii naukowcy dokonali wyjątkowego w skali światowej odkrycia. W trakcie badań odkopano tajemniczą strukturę ziemną, mającą ślady rytualnego użytkowania.

Szok wśród archeologów. To ewenement na skalę światową

Kompleks składał się z koncentrycznie ułożonych kręgów, gdzie w samym środku znajdowała się okrągła kuchnia z ośmioma paleniskami, a także rytualny stół. Znajdowały się tu nieruszane od tysięcy lat ceramiczne naczynia.

Naczynia były czarnymi wypolerowanymi miskami lub kielichami o okrągłym, lub podłużnym kształcie. Obok nich odkryto długie płaskie kamienie, które mogły służyć do mieszania potraw. U podstaw misek udokumentowano zaś ślady ognia.

W jednym z narożników prehistorycznej kuchni odkryto grubą warstwę popiołu związaną z użyciem żaru oraz tajemnicze gliniane "żetony" z odciśniętymi palcami. Archeolodzy sugerują, że mogły one służyć jako pokwitowania otrzymania racji żywnościowych.

Badacze wskazują jednocześnie, że cały kompleks miał monumentalne wejście z drewnianymi kolumnami. Posiadał także dach kryty strzechą, który prawdopodobnie przykrywał całe pradawne założenie. Odnotowane otwory po drewnianych słupach podkreślą kolistość konstrukcji, która miała około 15 metrów średnicy.

W zewnętrznej części znajdowały się bardzo liczne kości zwierzęce należące do bydła, owiec i świń. W tej samej części leżały również stosy połamanych ceramicznych naczyń, które zapewne były ówczesnymi śmieciami. Sam depozyt jest pozostałością po wspólnej rytualnej konsumpcji członków społeczności koczowniczych.

Kolejną intrygującą kwestią było odnalezienie w pobliżu figurek ludzkich umieszczonych w dołach. Badacze sugerują, że wgłębienia w ziemi były dołami wotywnymi, gdzie składano bogom dary dziękczynne.

Ponadto centralny obszar kompleksu oraz wejście do całej budowli było wypełnione przez grubą warstwę ubitej żółtej ziemi, w której znajdowały się ceramiczne naczynia. Znajdował się tutaj także gliniany okręg o średnicy dwóch metrów wypełniony warstwą popiołu.

Jak wskazują badacze, pradawne miejsce było wykorzystywane między 1500 a 750 r. p.n.e. przez koczownicze ludy podróżujące między dorzeczem rzeki Kura a górami Kaukazu. Kompleks był niezwykle istotnym miejscem odpoczynku przed dotarciem do przełęczy, która pozwalała przekroczyć gigantyczne przeszkody, jakimi są góry.

Wypadek myśliwca szkoleniowego. Ekspert o możliwych przyczynach katastrofyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas