Otwarto wiekową kapsułę czasu z Wawelu. Niesamowite, co w niej było

Na szczycie Wieży Zegarowej katedry na Wawelu ukryta była kapsuła czasu. Po ponad 300 latach odkryto skrywane w niej tajemnice. Schowane do kapsuły przedmioty zaskoczyły wszystkich.

Na szczycie wieży wawelskiej katedry ukryta była kapsuła czasu. Jej zawartość zaskakuje.
Na szczycie wieży wawelskiej katedry ukryta była kapsuła czasu. Jej zawartość zaskakuje.Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, Fot. Łukasz Michalakmateriały prasowe

Kapsuły czasu tworzy się po to, aby ukryć w nich przedmioty lub informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń. O niektórych kapsułach czasu wiadomo, bo są umieszczone w eksponowanych miejscach i opatrzone wskazaną datą otwarcia.

Inne natomiast znajdowane są przypadkiem. Jedna z takich niezwykłych kapsuł została odkryta w kuli na szczycie Wieży Zegarowej wawelskiej katedry. Co znaleziono w tubie sprzed wieków?

Kapsuła czasu z Wawelu. W tubie znajdowało się wiele niezwykłych przedmiotów

Ponad 300 lat czekała na szczycie wawelskiej katedry tuba wypełniona przedmiotami sprzed wieków. Na dniach komisja na czele z proboszczem katedry ks. Pawłem Baranem otworzyła zagadkową tubę i sprawdziła, co zawierała ta kapsuła czasu.

Odkrycie okazało się dość niesamowite: oprócz sporządzonego na pergaminie dokumentu, który powstał ok. 300 lat temu, oczom komisji ukazały się też pieczęć odciśnięta w wosku licząca sobie jeszcze więcej lat oraz... relikwie świętych!

Wśród artefaktów znalezionych w kapsule sprzed ponad 300 lat znalazły się relikwie świętych.
Wśród artefaktów znalezionych w kapsule sprzed ponad 300 lat znalazły się relikwie świętych.Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, Fot. Łukasz Michalakmateriały prasowe

Wawelska kapsuła czasu: Wiekowe dokumenty i pięć woreczków z relikwiami świętych

Dokument z 1716 r., który znaleziono w kapsule, został wystawiony przez bp. Kazimierza Łubieńskiego i z odręcznym podpisem dziekana Kapituły bp. Michała Szembeka. Pergamin ten utworzono z okazji zakończenia prac przy budowie hełmu najwyższej wieży katedralnej, czyli właśnie Wieży Zegarowej.

Jeśli chodzi o relikwie, w tubie znajdowało się aż pięć woreczków z tymi artefaktami. Są to relikwie aż 44 świętych, nie tylko tych związanych z Krakowem. Wśród tych reliktów znalazły się m.in. jedwabne i pergaminowe paczuszki z relikwiami św. Andrzeja, Jana i Jakuba Apostołów, św. Jana Kantego, św. Wojciecha i Chryzogona Męczenników, a także św. Jadwigi Śląskiej.

Tuba sprzed wieków ukryta była w kuli na szczycie wawelskiej katedry.
Tuba sprzed wieków ukryta była w kuli na szczycie wawelskiej katedry.Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, Fot. Łukasz Michalakmateriały prasowe

Co dalej z kapsułą czasu z katedry w Krakowie? Wśród artefaktów był tzw. agnusek

Oprócz wiekowego dokumentu i wielu relikwii w tubie znaleziono także tzw. agnusek, czyli owalną dwustronną pieczęć, która została odciśnięta w wosku. Agnusek ten był owinięty w papier. Ustalono, że został on odlany w 1678 r. za czasów papieża Innocentego XI w pierwszym roku jego pontyfikatu.

- Znaleziska oraz miedziana tuba trafią teraz pod opiekę konserwatorów, a za kilka miesięcy powrócą na Wieżę Zegarową. Do nowej kapsuły czasu dołączony zostanie dokument mówiący o prowadzonej obecnie konserwacji Wieży Zegarowej. Krzysztof Czyżewski (historyk sztuki z Zamku Królewskiego na Wawelu — przyp. red.) zaznaczył, że podczas aktualnej konserwacji prawdopodobnie zostaną przywrócone pierwotne złocenia na hełmie wieży, które z biegiem czasu uległy zniszczeniu. Do kapsuły trafią najpewniej także kolejne relikwie współczesnych świętych — poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas