Pamiątka po więźniach Auschwitz. Muzeum mówi o wyjątkowym odkryciu

Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego prowadzone są prace, które dotyczą m.in. przygotowania wybranych punktów pod wystawy. Muzeum Auschwitz podało, że podczas jednej z takich prac związanych z dostosowaniem bloku 8 doszło do wyjątkowego odkrycia. Pod posadzką ukryta była własność więźniów - nietypowe szachy. Jak podkreśla Muzeum, takie znaleziska "uświadamiają, jak silna była chęć oderwania się od obozowej rzeczywistości".

Muzeum Auschwitz opublikowało informacje o nowym znalezisku na terenie byłego obozu. To nietypowe szachy.
Muzeum Auschwitz opublikowało informacje o nowym znalezisku na terenie byłego obozu. To nietypowe szachy.Damian KlamkaEast News

Dzisiejsze Muzeum Auschwitz i Miejsce Pamięci, które upamiętniają tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich, to oprócz budynków m.in. kolekcja reliktów, archiwa oraz ośrodek naukowy i konserwatorski. 

W zbiorach Muzeum znajdują się m.in. różne pamiątki po ludziach, którzy byli więzieni w Auschwitz. Te poruszające świadectwa straconych na tym terenie istnień można oglądać na przygotowywanych przez personel Muzeum wystawach.

Wśród obiektów pozostałych po więźniach są również figury szachowe. Do szachów z drewna i z chleba dołączają kolejne wyjątkowe figurki - zostały one ręcznie narysowane na tekturowych kartonikach.

Pamiątka po więźniach z obozu Auschwitz. Muzeum podało informacje o znalezisku

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Co jakiś czas odnajdywane są ślady po ich obecności w tym miejscu. Właśnie odkryto kolejny z nich. Muzeum poinformowało, że pod podłogą bloku 8 odnaleziony został zbiór szachów, który składa się z 35 kartoników różnej wielkości z narysowanymi ręcznie figurkami szachowymi. 

- Znalezione szachy są o tyle wyjątkowe, że zostały wykonane na tekturowym prefabrykacie w dość prymitywny sposób. Zakładamy, że nie chodziło tu o walory estetyczne, a raczej o ich funkcjonalność, możliwość łatwego przenoszenia oraz szybkiego ukrycia - powiedziała Elżbieta Cajzer, szefowa Zbiorów Muzeum.

Być może w przyszłości ta pamiątka po osobach więzionych w obozie zostanie wyeksponowana na wystawie, aby każdy mógł zobaczyć, jak starali się radzić sobie ludzie w tych warunkach.

Szachy odkryto podczas prac związanych z dostosowaniem bloku 8 na terenie byłego obozu Auschwitz I na potrzeby Nowej Wystawy Głównej.Muzeum Auschwitzmateriał zewnętrzny

Relikt II wojny światowej. Szachy odkryte w byłym obozie, obecnie muzeum w Oświęcimiu

W bloku 8, który jest aktualnie przygotowywany pod wystawę i w którym znaleziono szachy, znajdzie się bowiem część ekspozycji głównej, która jest poświęcona codziennej egzystencji więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Najpierw jednak konieczne jest przekazanie szachów konserwatorom.

- Niektóre rysunki są zamazane, jednak bardzo łatwo rozróżnić na wielu wizerunki wież, pionów, gońców czy skoczków. Nie jest to jednak kompletny zestaw, a na niektórych kartonikach nie ma już śladu po rysunku. Stan zachowania tych obiektów oceniamy jako stabilny. Teraz przedmioty zostaną poddane zabiegom konserwatorskim - powiedziała Elżbieta Cajzer, szefowa Zbiorów Muzeum.

Nowa wystawa w Muzeum Auschwitz. Do gabloty być może trafią znalezione szachy

Jak podaje Muzeum, figurki znalezione w bloku 8 pasują tematycznie do szykowanej wystawy i mogłyby zostać umieszczone w gablocie zatytułowanej: "Czas wieczorny".

- Będziemy tam mówić o bardzo krótkim, teoretycznie wolnym dla więźniów czasie pomiędzy wieczornym apelem i momentem ogłoszenia ciszy nocnej. Mamy tutaj już drewnianą planszę i pionek. Uświadamiają, jak silna była chęć oderwania się od obozowej rzeczywistości. Więźniowie starali się spędzać czas wolny m.in. na różnych grach. Popularne były szachy i karty, które można było wykonać samodzielnie, posiłkując się zdobytym nielegalnie fragmentem kartonu lub drewna - powiedziała Magdalena Urbaniak z zespołu Nowej Wystawy Głównej.

Muzeum przy okazji informacji o znalezisku przypomina także o Janie Dziopku, który pracował w obozie w stolarni. Wyrabiał m.in. figurki i kasetki na szachy. Ocalał, a w swoich wspomnieniach relacjonował:

- Zamówień miałem sporo, nawet od esesmanów. Tym jednak robiłem niechętnie. Robić im jednak musiałem, gdyż pod płaszczykiem robót dla nich mogłem zrealizować zamówienia kolegów, którzy płacili mi chlebem lub zupą obozową. Kupowali je ode mnie koledzy pracujący w kuchniach i różnych magazynach, którym nietrudno było o żywność. Ile razy i ile batów za to oberwałem, tego opisywał nie będę. Ponieważ w magazynie majsterkować nie mogłem, gdyż w każdej chwili mogliby mnie przyłapać, więc zrobiłem sobie kryjówkę na strychu, do której przeniosłem z magazynu potrzebne narzędzia. Majsterkowałem tam całymi godzinami.

Każdy może zapoznać się z tragiczną historią tego miejsca i przyjrzeć się pamiątkom po ludziach, którzy przebywali w obozie. Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu trzeba jednak wcześniej zarezerwować - można to zrobić na stronie visit.auschwitz.org. Dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerowane jest jednak zwiedzanie z przewodnikiem - edukatorem.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas