Pitagoras nie był pierwszy. Oto najstarszy znany przykład stosowania trygonometrii

Australijscy naukowcy odkryli właśnie coś, co może wstrząsnąć historią matematyki, bo mamy do czynienia z dowodem stosowania geometrii przy pomiarze lądu jakieś 3700 lat temu.

Co ciekawe, mowa o babilońskiej tabliczce glinianej odkrytej pod koniec XIX wieku, znanej jako Si.427, która znajduje się na widoku w muzeum w Stambule praktycznie od momentu jej odnalezienia, czyli roku 1894. Nikt wcześniej nie zwrócił jednak uwagi, że szczegółowy ryciny mogą reprezentować najstarszy znany nam przykład geometrii stosowanej i wzory, które łączymy raczej z dużo „młodszym” Pitagorasem. A przynajmniej tak twierdzi dr Daniel Mansfield z University of New South Wales, który został oddelegowany do badań nad tym okazem po tym, jak ukończył prace nad innym artefaktem z tego samego okresu, tj. 1900-1600 p.n.e., który przedstawiał z kolei dowód na zastosowanie trygonometrii. 

Reklama

- Generalnie przyjmujemy, że trygonometria - dział matematyki skupiony na badaniach trójkątów - została opracowana przez starożytnych Greków obserwujących nocne niebo w drugim wieku przed naszą erą. Ale Babilończycy opracowali swoją własną proto-trygonometrię, żeby rozwiązać problemy z pomiarem ziemi, nie nieba - tłumaczy Mansfield. Doktor i jego koledzy podejrzewali, że badane przez nie znalezisko, nazwane Plimptom 322, ma jakieś praktyczne zastosowanie, jak konstrukcja pałaców lub podział pól. Kiedy szukali literatury na ten temat, natknęli się na Si.427 i jego dziwne rysunki, który postanowili dokładniej zbadać. 

- Nawet po tym jak zlokalizowaliśmy obiekt, zajęło nam całe miesiące pełne zrozumienie jak znaczące jest to odkrycie i niezmiernie się cieszymy, że w końcu możemy podzielić się tą historią - przyznają. Ich zdaniem tabliczka została stworzona przez żyjącego bardzo dawno temu babilońskiego geodetę, który zajmował się podziałem ziemi przeznaczonej na sprzedaż - to właśnie dokładność wyznaczonych granic mocno zaintrygowała Mansfielda i jego zespół, który twierdzi, że taki poziom precyzji został osiągnięty przez zastosowanie trójki pitagorejskiej.

- To jedyny znany przykład rejestru gruntów z okresu starobabilońskiego,który jest planem wykorzystywanym przez geodetów do wyznaczenia granic działek. W tym przypadku mowa o prawnych i geometrycznych szczegółach pola, które zostało podzielone po tym, jak jego część została sprzedana - dodają, podkreślając przy okazji, że naprawdę musimy przepisać historię matematyki, bo mowa okresie na ponad 1000 lat przed Pitagorasem.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy