Podręczniki do aktualizacji. Homo sapiens był tam 45 tys. lat temu

Jak dowiadujemy się z badania opublikowanego na łamach czasopisma Nature Ecology & Evolution, fragmenty skał i kości z Azji Wschodniej sprzed 45 tys. lat zmieniają nasze rozumienie historii migracji ludzi.

Niewielka część analizowanej kolekcji artefaktów z chińskiego Shiyu
Niewielka część analizowanej kolekcji artefaktów z chińskiego Shiyu Yang et al., Nat. Ecol. Evol., 2024domena publiczna

Homo sapiens w Azji Wschodniej już 45 tys. lat temu

Nowe analizy artefaktów znalezionych jakiś czas temu na stanowisku Shiyu w północno-wschodnich Chinach pokazały, że zostały one stworzone przez Homo sapiens około 45 000 lat temu. Jest to najwcześniejszy dowód obecności tam współczesnego człowieka, prowokujący do nowej interpretacji artefaktów kulturowych znalezionych wcześniej w tym miejscu.

Shiyu jest znane od dziesięcioleci jako miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym. Było zamieszkane przez długi czas, głębokość osadu sięga tu 30 metrów, a znajdujące się w nim warstwy osadzały się przez dziesiątki tysięcy lat. Badający go archeolodzy przez lata odkryli bogaty asortyment narzędzi i artefaktów wykonanych i używanych przez ludzi, którzy tam mieszkali.

Pierwsze wykopaliska przeprowadzone w 1963 r. przyniosły tysiące obiektów: 15 000 kamiennych artefaktów, tysiące kawałków kości i zębów oraz jedną skamieniałość hominida, a mianowicie fragment kości czaszki zidentyfikowany jako należący do Homo sapiens. Tyle że większość kolekcji, łącznie z fragmentem czaszki, w tajemniczy sposób zaginęła.

Miejsce odzwierciedla proces kreolizacji kulturowej - kontakt między społeczeństwami a przesiedlonymi ludami - łączący odziedziczone cechy z nowatorskimi innowacjami, komplikując w ten sposób tradycyjne rozumienie globalnej ekspansji Homo sapiens
wyjaśnia archeolog Francesco D'Errico z Uniwersytetu w Bordeaux.

Nowe badanie nie pozostawia wątpliwości. To homo sapiens

Nie udało się więc jednoznacznie ustalić, kim byli ludzie zamieszkujący ten obszar, dlatego naukowcy rozpoczęli w 2013 roku kolejne wykopaliska. Międzynarodowy multidyscyplinarny zespół kierowany przez paleoantropologa Shi-Xia Yang z Chińskiej Akademii Nauk pracował nad szczegółowym scharakteryzowaniem tego miejsca, wybierając do badań dużą liczbę dostępnych artefaktów.

Naukowcy badali kości zwierząt znalezione na miejscu, przeprowadzili nową analizę datowania, wykorzystując techniki radiowęglowe i luminescencję stymulowaną optycznie, aby dokładnie datować próbki pobrane z różnych odcinków sekwencji osadów.

Wszystko to ujawniło, że najstarsza warstwa sekwencji została zdeponowana około 45 000 lat temu. Analiza artefaktów ujawniła szereg umiejętności technologicznych, takich jak technika Levallois do kruszenia kamienia, opracowana w Europie około 250 000 lat temu.

Badacze zwrócili też uwagę na ostrza pocisków ze śladami pęknięć uderzeniowych, co sugeruje umiejętności łowieckie, kości z widocznymi śladami nacięć po obrabianiu, obsydian, który mógł zostać pozyskany jedynie na drodze podróży lub handlu, obrobione narzędzie z kości czy dysk grafitowy z otworem w środku, którego przeznaczenie pozostaje niejasne.

To odkrycie w Shiyu odkrywa wciągającą historię wczesnej migracji ludzi i fuzji kulturowej, poszerzając naszą wiedzę o naszym starożytnym pochodzeniu i niezwykłych zdolnościach adaptacyjnych Homo sapiens
podsumowują badacze.
Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiaryAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas