Pośrodku pustyni odnaleźli wyjątkową rezydencję faraona. Ma 3500 lat

Na Synaju archeolodzy odkryli „królewskie ufortyfikowane miejsce odpoczynku”. Według doniesień miał tutaj mieszkać sam faraon Totmes III, jeden z największych dowódców wojskowych w historii. Co wiadomo o tajemniczym kompleksie?

Egipskie pustynie nadal skrywają wiele tajemnic
Egipskie pustynie nadal skrywają wiele tajemnicukususha123RF/PICSEL

W Północnym Obszarze Archeologicznym Synaju archeolodzy odnaleźli wyjątkową ufortyfikowaną willę. Kompleks zbudowany jest z cegły mułowej i uważany jest za jeden z pałaców królewskich zlokalizowanych niedaleko tzw. Wschodniej Bramy Egiptu. Według badaczy do tego miejsca miał uczęszczać faraon Totmes III.

Totmes III panował w latach 1458-1425 p.n.e. Co ciekawe, jego poprzedniczką była słynna Hatszepsut, która była jednocześnie jego ciotką, macochą i teściową. Już w kilka tygodni po objęciu samodzielnej władzy 20-letni wówczas Totmes III zorganizował pierwszą swoją wyprawę wojenną. Skierował swe wojska do Azji Mniejszej.

W kolejnych latach faraon zdobył m.in. wszystkie porty wybrzeża fenickiego. Przeprowadził w sumie aż szesnaście kampanii wojennych na tereny dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Wówczas Egipt rozrastał się terytorialne również na południe.

Totmes III w trakcie swoich rządów rozszerzył granice starożytnego Egiptu i stworzył prawdziwą imperialną potęgę. W tym czasie rozwijało się w kraju także rzemiosło, budownictwo oraz sztuki piękne.

Wyjątkowa ufortyfikowana willa pośrodku pustyni

Prowadząc kampanie wojskowe na Bliski Wschód, pustynia na Synaju stała się stale uczęszczaną trasą, którą przemierzały wojska egipskie oraz faraon. Odnaleziony pałac-willa zlokalizowany był w strategicznym miejscu, dzięki czemu z łatwością zaopatrywano żołnierzy.

"Jest prawdopodobne, że budynek ten służył jako tzw. królewski postój ze względu na rozplanowanie architektoniczne budynku i niewielką liczbę tłuczonej ceramiki w środku" - stwierdziło egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności w specjalnym oświadczeniu.

Kompleks składa się z dwóch blisko położonych względem siebie prostokątnych sal oraz kilku przyległych pomieszczeń. Główne wejście usytuowane jest od północnej strony i prowadzi do pierwszej większej sali, flankowanej trzema wapiennymi kolumnami o metrowej średnicy. Mniejsza sala posiada pośrodku dwie wapienne kolumny. Stąd można przejść do dwóch kolejnych pokoi, które wychodzą na wschód i zachód.

Budynek został wydatowany poprzez analizę fragmentów ceramiki odkrytych w kompleksie, warstw stratygraficznych oraz dwóch przedmiotów, na których widnieje imię Totmesa III. Co ciekawe, w pobliżu pałacu odnaleziono także szereg pochówków, co wskazuje, że teren ten był użytkowany także jako cmentarz w późniejszych okresach historii starożytnego Egiptu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas