Pradawna mapa ujawnia tragiczną historię pierwszego miasta w Nowym Świecie

Pierwsze hiszpańskie miasto, jakie powstało na kontynencie amerykańskim, przetrwało zaledwie 14 lat. Zostało ono doszczętnie spalone wskutek powstania rdzennych mieszkańców. Nowe badania ujawniają niezwykłe i dramatyczne zdarzenia, do których dochodziło w tym tajemniczym miejscu.

Pierwsze europejskie miasto w Nowym Świecie

Miasto Santa María de la Antigua del Darién zostało założone w 1510 roku przez hiszpańskich konkwistadorów. Osada została zlokalizowana w północnej Kolumbii, na obrzeżach przełęczy Darién. Według dostępnych informacji miejsce to zostało wybrane, ponieważ rdzenni mieszkańcy nie wykorzystywali zatrutych strzał w przeciwieństwie do innych okolicznych ludów.

Naukowcy uważają, że założenie miasta stanowi "punkt zwrotny, jeden z tych kluczowych momentów w historii, w których możemy powiedzieć, że istnieje »przed« i »po«, z konsekwencjami kontynentalnymi i regionalnymi, które trwają do dziś".

Reklama

Jak twierdzą specjaliści, w ciągu kilkunastu lat hiszpańscy osadnicy zapoczątkowali część z kluczowych wydarzeń, które miały zdefiniować na kolejne setki lat geopolityczną rzeczywistość Ameryki Południowej i Środkowej. Właśnie z tego miasta rozpoczęły się ekspedycje prowadzące do podbojów dzisiejszego Peru, Panamy, Nikaragui i Kostaryki. Z tego miasta docierały także do Europy pierwsze statki z bogactwami i niewolnikami z Nowego Świata.

"Santa María de la Antigua stała się pierwszą hiszpańską 'stopą' na nowym kontynencie, pierwszym miejscem, które zdołało przetrwać w sposób trwały. Przeszli przez nie ci, którzy mieli stać się protagonistami wczesnego podboju" - piszą w swoim artykule autorzy badań.

Dramat mieszkańców dawnego miasta

Mieszkańcy hiszpańskiego miasta ciągle musieli walczyć z nieznanymi chorobami tropikalnymi przenoszonymi przez komary. Bardzo często doskwierał im także głód, który był powodowany przez plagi szarańczy. Doprowadziło to do prawdziwej czystki wśród osadników.

Jednakże jednym z najdziwniejszych wydarzeń, które nawiedziło dawne miasto była "plaga snu". Według niektórych choroba ta była spowodowana przez radioaktywne minerały. Nieznana przypadłość doprowadziła do śmierci setki osób, nie byli oni w stanie się przebudzić.

Co ciekawe, podobna pandemia nawiedziła Europę w latach 1917-1924. Wówczas mieszkańcy Starego Kontynentu zapadali w śpiączkę, cierpieli na bezsenność, mieli zaburzenia wzroku, afazję lub zaburzenia psychiczne. Z czasem stwierdzono, że odpowiedzialne było za to zapalenie mózgu o przypuszczalnie wirusowej etiologii.

W czasach swojej świetności w Santa María de la Antigua żyło około 5 000 ludzi. W mieście wybudowano kościół katedralny, targ spożywczy, klasztor, więzienie, a także pierwszy szpital na kontynencie. Do upadku miasta doprowadziło powstanie rdzennych mieszkańców oraz głód. Osada upadła około 1524 roku i została odnaleziona po około 400 latach przez archeologów.

Nowe badania pierwszego miasta w Nowym Świecie

Naukowcy od 2013 roku badają Santa María de la Antigua, bazując na zdjęciach satelitarnych, obrazowaniach georadarowych i badaniach archeologicznych. Teraz ujawniono, że hiszpańskie miasto zostało wybudowane na miejscu wcześniejszej wioski założonej przez rdzenną ludność. Konkwistadorzy w ciągu zaledwie dwóch dekad niemal wymazali istnienie plemion mówiących w języku Cueva.

Przedhiszpańskie domy są datowane na początek XII wieku n.e., zaś starsze europejskie struktury zostały zbudowane bezpośrednio na i wokół nich. W trakcie ostatnich badań odkryto hiszpańskie patio stworzone z głazów, jedną z ulic dawnego miasta, dom dla służących, miejsce ujęcia wody, warsztat do przygotowywania kul do broni palnej, czy warsztat kowala.

Wyniki badań opublikowane w naukowym materiale konferencyjnym Computational Science and Its Applications - ICCSA 2024 Workshops.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | plemiona | Ameryka Południowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy