Nowość w Tatrach. Stąd turyści ruszą na szlak na Giewont i Kasprowy Wierch
Nowość dla turystów wyruszających w Tatry z Kuźnic. Od 7 sierpnia otwarty będzie dwupoziomowy plac przesiadkowy w tej części Zakopanego. To popularny punkt startowy, z którego dotrzeć można m.in. na Kasprowy Wierch oraz na Giewont.
- Zakończyła się budowa nowego placu przesiadkowego w Kuźnicach i uzyskano odpowiednie dokumenty, aby można go było udostępnić mieszkańcom i turystom.
- Kuźnice to część Zakopanego, która leży w dolnej partii Doliny Bystrej i stanowi przy tym duży węzeł górskich szlaków. Turyści wyruszają stąd m.in. na Giewont, Kasprowy Wierch, ale nie tylko.
Plac, którego budowa trwała dwa lata, w końcu zostanie udostępniony mieszkańcom i podróżnym. Inwestycja ulokowana jest w dogodnym miejscu — powyżej tego punktu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, z tego obszaru startuje też wiele atrakcyjnych szlaków w Tatry.
- Mamy już pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego placu przesiadkowego w Kuźnicach i pierwsze autobusy pojadą tam już w środę. Nowy plac będzie dostępny dla mieszkańców i turystów wyruszających w Tatry. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych i rządowych — powiedział cytowany przez PAP wiceburmistrz Zakopanego Bartłomiej Bryjak.
Można stąd wyruszyć przede wszystkim na wspomniane Kasprowy Wierch i Giewont, ale też na Nosal, do schroniska Murowanic na Hali Gąsienicowej (skąd dalej powędrować można w stronę Świnicy lub Orlej Perci), a także w rejon Ścieżki nad Reglami.
Dwupoziomowy plac w zakopiańskich Kuźnicach jest częścią większej inwestycji — Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem. W ramach tego planu powstał także m.in. dworzec autobusowy dla komunikacji dalekobieżnej i połączeń lokalnych oraz wielopoziomowy parking na 150 samochodów. W ramach tego planu ujęto też rewitalizację zabytkowych budynków dworca kolejowego, oraz przebudowa ronda przy stacji. Inwestycja pochłonęła niemal 30 mln zł.
Plac na dolnym poziomie wyposażony został w przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej i busów oraz postój taksówek. Na górnym poziomie zorganizowano przestrzeń dla podróżnych i mieszkańców, jest tam też postój dorożek. Z podziemi na górę prowadzą schody, można się tam też dostać windą.
Miejsce przesiadkowe ma także własną atrakcję. Na środku placu stanął monument z brązu. Pomnik Kurierów Tatrzańskich ulokowany na skalnym cokole ukazuje dwóch górali, którzy podczas niemieckiej okupacji przeprowadzali na Węgry emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!