Przypadkowo odkrył wyjątkowe srebro wikingów

Student archeologii z Danii całkiem przypadkowo odkrył wyjątkowe srebro wikingów, które ówcześnie miało sporą wartość. Błyszczące znalezisko ma powiązania z Wyspami Brytyjskimi, Ukrainą i Rosją.

Student archeologii z Danii całkiem przypadkowo odkrył wyjątkowe srebro wikingów, które ówcześnie miało sporą wartość. Błyszczące znalezisko ma powiązania z Wyspami Brytyjskimi, Ukrainą i Rosją.
Przypadkowo odkrył wyjątkowe srebro wikingów /123RF/PICSEL

22-letni student archeologii, w trakcie spaceru po polu w okolicach miasta Elsted, w ręku z wykrywaczem metali, całkiem przypadkowo natrafił na wielki skarb. Jak się szybko okazało, było to wyjątkowe srebro pamiętające jeszcze czasy wikingów. Co ciekawe, to już drugie takie niezwykłe odkrycie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Jak tłumaczą przedstawiciele Museum Moesgaard w Højbjerg, Gustav Bruunsgaard wykopał z ziemi małą srebrną bransoletę. Jego radości nie było końca. Jednak student postanowił wrócić na miejsce odkrycia i ponownie przeczesać połacie pola. Wówczas natrafił na kolejne skarby w postaci bransolet i pierścionków.

Reklama

Przypadkowo natknął się na srebrno z czasów wikingów

Analizy ekspertów z Danii wykazały, że pochodzą one z wczesnej epoki wikingów od ok. 793 do 1066 roku. Pamiętają one jeszcze czasy, gdy świeżo zostały założone miasta Aarhus lub Aros. Oględziny wskazują, że srebrne bransolety zostały wykonane w południowej Skandynawii.

Uważa się, że bransolety czy pierścionki mogły być jednym ze środków płatności w erze wikingów oraz pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które demonstrowało środki finansowe i zamożność właściciela. Wikingowie mieli dość skomplikowany "system finansowy". Jednak pomimo faktu, że mówimy o czasach sprzed ponad 1000 lat, podobnie jak dziś, złoto czy srebrno trzymało swoją wartość i było miarą bogactwa.

Wikingowie mieli bardzo skomplikowany "system finansowy"

Co ciekawe, jeden ze srebrnych pierścieni pierwotnie pochodził z dzisiejszej Rosji lub Ukrainy i był imitowany w krajach nordyckich. Trzy pierścienie w kształcie paska, z wytłoczonymi napisami, to rodzaj południowoskandynawskiego sztuki, która zainspirowała twórców bransoletek w Irlandii, gdzie później stały się bardzo powszechne.

— Skarb z okolic Elsted to fantastycznie interesujące znalezisko z epoki wikingów, które łączy Aarhus z Rosją i Ukrainą na wschodzie oraz Wyspami Brytyjskimi na zachodzie — powiedział w oświadczeniu Kasper H. Andersen, historyk z Museum Moesgaard. — W ten sposób znalezisko podkreśla, że Aarhus było centralnym węzłem w świecie wikingów, który rozciągał się od północnego Atlantyku do Azji — dodał.

Artefakty z czasów wikingów w Muzeum Moesgaard

Muzeum Moesgaard w Højbjerg już zorganizowało wystawę odkrytych niedawno bransolet u pierścionków z ery wikingów. Duńscy uczeni tłumaczą, że tego typu niezwykle ważne odkrycia dają nam cenną wiedzę, która pozwala poszerzyć horyzonty wiedzy na temat czasów sprzed ponad 1000 lat.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Irlandia | Skandynawia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy