Rzymska moneta znaleziona na Lubelszczyźnie. Ma ponad 2 tysiące lat

Rzymska moneta z I w. p.n.e. została znaleziona w gminie Józefów nad Wisłą. Odkrywcą jest pan Krzysztof, który hobbystycznie prowadzi badania terenu przy użyciu wykrywacza metali. Cenne znalezisko jest już na biurku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (LWKZ).

Na terenach nadwiślańskich na Lubelszczyźnie znaleziono rzymską monetę
Na terenach nadwiślańskich na Lubelszczyźnie znaleziono rzymską monetęLubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook123RF/PICSEL

Moneta znaleziona przez Krzysztofa Kozłowskiego w gminie Józefów nad Wisłą to srebrny denar, tzw. sarratus, czyli ząbkowany. Niezwykłe znalezisko pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu, można go datować na 81 r. p.n.e. Moneta ma średnicę 16 mm, czyli jest mniej więcej wielkości 10-groszówki.

Była zaledwie piętnaście centymetrów pod ziemią, między drzewami w sadzie kuzyna. Wróciłem w to miejsce, bo wcześniej znalazłem tam fragment fibuli (ozdobnej zapinki). Ciekawe co jeszcze jest pod drzewami, ale trzeba poczekać, aż będą likwidować sad i wtedy zbadać teren.
mówi pan Krzysztof w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim

Warto podkreślić, że znalazca swoich odkryć dokonuje w czasie wolnym, działając za zgodą i w porozumieniu z Lubelskim Konserwatorem Zabytków.

Co przedstawia srebrny denar?

Jak informuje LWKZ na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Wytarty przedmiot poniżej podbródka może być rogiem obfitości, kłosem lub lirą. Z tyłu głowy zachował się ledwo czytelny napis.

Srebrny denar, wizerunek rzymskiej bogini Ceres
Srebrny denar, wizerunek rzymskiej bogini CeresLubelski Wojewódzki Konserwator ZabytkówFacebook

Druga strona monety przedstawia oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły. Poniżej widać częściowo zachowany napis MARI·C, który pierwotnie miał prawdopodobnie postać C·MARI·C·F, co wskazuje, że jest to denat Gaiusa Mariusa, jednego z trzech urzędników nadzorujących bicie monet (triumwirów monetarnych) w 81 r. p.n.e. W okresie późnej republiki mogli bić spersonalizowane monety, dlatego historycy mogli poznać ich imiona. Lubelski Konserwator porównuje znalezisko ze znacznie lepiej zachowanym egzemplarzem, który można zobaczyć na stronie Muzeum Brytyjskiego.

Druga strona przedstawia oracza kroczącego za pługiem
Druga strona przedstawia oracza kroczącego za pługiemFb Lubelski Wojewódzki Konserwator ZabytkówFacebook

Miłośnicy historii i poszukiwacze skarbów pomagają poznać przeszłość

Znalezienie rzymskiej monety to tylko jedno z wielu odkryć, które dokonywane są dzięki poszukiwaczom-amatorom. W 2018 na terenach nadwiślańskich znaleziono inną monetę z tego samego okresu — denara L. Tituriusa Sabinusa wybitego w 89 r. p.n.e. Jak dodaje Lubelski Konserwator: ― Znaleziska denarów republikańskich łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania (obiegu).

Stosunkowo niedawno informowaliśmy również o odkryciu, jakiego dokonali członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Wówczas znalezione ozdoby z brązu trafiły do Muzeum w Ostródzie.

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas