Sensacyjne odkrycia w Troi. Nowe dowody wojny sprzed wieków
Archeolodzy powrócili do wykopalisk w Troi, próbując odkryć, ile prawdy kryje się w legendzie o wojnie trojańskiej. Ostatnie badania przyniosły znaleziska takie jak broń, szczątki ludzkie i ślady pożaru, wskazujące na gwałtowne wydarzenia w okolicach 1200 r. p.n.e., co może potwierdzać historyczność konfliktu opisanego przez Homera.

Historia Troi
Archeolodzy ponownie wrócili do starożytnego miasta Troja, które dzisiaj leży w Turcji, aby kontynuować odkrywanie dowodów, które mogłyby odkryć historyczną prawdę stojącą za legendarną wojną trojańską. Wykopaliska mają na celu odkrycie artefaktów, które mogłyby potwierdzić słynną opowieść opisaną w "Iliadzie" Homera. Opowiedział w niej historię wielkiego, drewnianego konia, który oszukał trojańskich żołnierzy.
Kiedy Parys, syn króla Troi, uciekł z żoną Menelaosa, Heleną, brat Spartanina poprowadził grecką wyprawę przeciwko Troi. Wojna trwała dziesięć lat, nim Grecy wycofali się tylko po to, aby podstępem zaatakować od środka.

Naukowcy zastanawiają się, czy wojna trojańska była prawdziwa? Powszechnie uważa się, że wydarzyła się naprawdę, a nowe odkrycia rzucają na to więcej światła.
Strona Arkeolojihaber na platformie X udostępniła zdjęcia i napisała: "W starożytnej Troi, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tegoroczne wykopaliska koncentrowały się na późnej epoce brązu i śladach słynnej wojny trojańskiej".
Kierownik wykopalisk, prof. dr Rüstem Aslan, powiedział: "Naszym głównym celem w tym roku jest odkrycie znalezisk archeologicznych wskazujących na wojnę trojańską, o której wszyscy mówią i która jest przedmiotem debat od wieków".
Dowody wojny trojańskiej
Warstwy zniszczeń wypełnione narzędziami wojennymi i szczątkami ludzkimi wskazują na ślady konfliktu, jak twierdzi prof. Aslan. Odkrycie "broni, zwęglonych szczątków i innych pozostałości po zniszczeniach", wskazują na "gwałtowne wydarzenie, które mogło doprowadzić do upadku Troi".
Ekscytującym odkryciem jest zbiór kamieni do proc, znaleziony w pobliżu pałacu - mogą one dostarczyć informacji na temat mechanizmów obronnych miasta w epoce brązu, a konkretnie tych związanych ze zniszczeniem miasta około 1200 r. p.n.e.

- Fakt, że tak wiele kamieni do proc zostało odkrytych na tak małym obszarze przed pałacem, wskazuje na działalność związaną z obroną lub szturmem - uważa Aslan.
Wcześniejsze wykopaliska ujawniły już cenne wskazówki, takie jak broń (3500-letnie kamienie do procy), warstwy spalenizny czy szczątki osób, które dały początek hipotezie, że miasto rzeczywiście zostało zniszczone przez wojnę.
Jak zauważa Aslan, poszukiwania kolejnych dowodów trwają, a archeolodzy mają nadzieję na odkrycie jeszcze ważniejszych znalezisk, w miarę jak będą głębiej badać warstwy przeszłości Troi.