Znaleźli starożytne wraki, kierując się wskazówkami z „Iliady” Homera

Archeolodzy znaleźli kilka wraków u wybrzeży Grecji dzięki starożytnemu eposowi. Dokładniej chodzi o „Iliadę” Homera, a zawarte w niej wskazówki pozwoliły podwodnym archeologom zlokalizować zatopione przed wiekami statki. Kto by pomyślał, że jeden z najstarszych zabytków literatury greckiej posłuży badaczom w takim celu.

Podwodne badania archeologiczne na obszarze morskim Kasos
Podwodne badania archeologiczne na obszarze morskim KasosGreckie Ministerstwo KulturyInformacja prasowa

Archeolodzy wykorzystali „Iliadę” w poszukiwaniach starożytnych wraków

Podwodni archeolodzy pracujący u wybrzeży Grecji postanowili posiłkować się niecodziennymi informacjami, by odnaleźć starożytne okręty, które zostały zatopione setki lat wcześniej. W tym celu wykorzystali starożytny epos autorstwa Homera, „Iliadę”. Dzięki wskazówkom zawartym w tekście udało się zlokalizować aż dziesięć wraków, które zatonęły w okolicach wyspy Kasos w okresie od 3000 r. p.n.e. do II Wojny Światowej.

W „Iliadzie” Homer wspomina o Kasos jako o centrum handlowym, które przyłączyło się do walki z Troją w jednej z najsłynniejszych wojen w historii ludzkości. Akcja starożytnego greckiego eposu rozgrywa się już pod koniec legendarnej wojny trojańskiej. Napisany został w 800 roku p.n.e. i stanowi jedno z najstarszych dzieł nie tylko kultury greckiej, ale również europejskiej.

Odnaleziono dziesięć wraków z różnych okresów

Jak podaje Greckie Ministerstwo Kultury, badacze z Grecji odnaleźli dziesięć wraków. W tym wraki z okresu od 3000 r. p.n.e., czasów rzymskich, średniowiecza i okresu osmańskiego. Co ciekawe, udało się również zidentyfikować jedną drewnianą łódź z metalowymi elementami z czasów II Wojny Światowej.

Obszar ten jest przeszukiwany przez podwodnych archeologów od 2019 roku. W poszukiwaniach pomagają różne źródła informacji. W pierwszej kolejności wraki są lokalizowane, następnie wskazany obszar jest szczegółowo fotografowany i obrazowany za pomocą sonaru.

Wieloletnie poszukiwania zakończono sukcesem

Oprócz samych wraków udało się również odnaleźć kilka artefaktów oraz pobrać próbki do szczegółowych badań. Pozwoli to poszerzyć aktualną wiedzę na temat tego obszaru oraz mających tutaj miejsce wydarzeń historycznych.

Odkryte statki prawdopodobnie przewoziły towary z Europy, Afryki czy Azji. Świadczy o tym między innymi odnaleziona hiszpańska amfora z pieczęcią na uchwycie datowaną na 150-170 r. n.e., a także afrykańskie flakony terra sigillata.

Poszukiwania na tym terenie zakończyły się pod koniec października 2023 roku, a teraz publikowane są informacje na temat wszelkich znalezisk na obszarze morskim Kasos. Nowoczesny sprzęt podwodny pozwolił wykonać ponad 20 000 zdjęć podwodnych, które następnie wykorzystano do badań oraz syntezy cyfrowych obrazów wraków, oraz innych znalezisk.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas