Afryka

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:39) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (14:54)
Afryka jest drugim pod względem wielkości kontynentem na Ziemi. Zajmuje około 30 mln km kwadratowych, co stanowi około 20 procent ogólnej powierzchni lądów na świecie. Przez ten kontynent przechodzi południk 0 oraz obydwa zwrotniki i równik. Afryka jest zamieszkiwana przez ponad miliard ludzi, co stanowi 1/7 ludności świata. Jest to związane głównie z wysokim przyrostem naturalnym.
Afryka - najważniejsze informacje
Afryka /123RF/PICSEL

Afryka - najważniejsze informacje

Kontynent ten słynie głównie ze swojej niepowtarzalnej fauny i flory. To właśnie w Afryce żyje około 25% wszystkich ptaków na Ziemi. Największe nagromadzenie dzikich zwierząt występuje w Tanzanii. Szacuje się, że ten kraj jest domem dla 20% wszystkich afrykańskich gatunków ssaków. 

Najgroźniejszym zwierzęciem zamieszkującym ten obszar jest hipopotam. Afryka jest zamieszkana przez wiele gatunków, takich jak małpy, lwy, słonie, bawoły, leopardy, krokodyle, strusie, lemury i wiele innych. Dużym zagrożeniem dla miejscowej ludności oraz turystów są owady, z których wiele przenosi groźne choroby. Nie każdy wie, że Afryka jest zamieszkana także przez pingwiny. Ich populacja wynosi ponad 50 tys. osobników.

Ze względu na to, że kontynent ten jest przecięty przez równik, na jego obszarze występuje duża różnorodność pod względem flory. Na Madagaskarze, czyli wyspie należącej do Afryki, która przez bardzo długi czas pozostawała w izolacji, występuje wiele endemicznych gatunków. Szacuje się, że aż 80% roślin i zwierząt nie można spotkać w żadnym innym miejscu na świecie. 

Prawie 1/3 powierzchni Afryki jest pokryta sawanną. Największymi drzewami rosnącymi na tym kontynencie są baobaby, których średnica może przekraczać nawet 30 m. Ponad 9 mln km2 zajmuje największa na świecie pustynia Sahara. Najdłuższą rzeką Afryki jest Nil przecinający wszystkie strefy klimatyczne, które występują na tym kontynencie. Z kolei najwyższy szczyt to Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Jest to jedyne miejsce w Afryce, w którym przez cały rok leży śnieg. Kontynent ten dzieli się na osiem regionów geograficznych, z których każdy wyróżnia się zupełnie innym krajobrazem. 

W wielu miejscach w Afryce toczą się wojny, a zagrożenia związane z napadami, kradzieżami czy porwaniami są codziennością. Za najbardziej niebezpieczne kraje uważa się Somalię, Mali oraz Republikę Środkowoafrykańską. Z kolei najbezpieczniejszym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata jest Zanzibar słynący z pięknych piaszczystych plaż. 

Afryka - Wiadomości

Afryka - Wideo

 • Stare spichlerze wciąż służą Marokańczykom

  Wtorek, 4 kwietnia 2023 (14:52)
  W niespokojnych czasach to kryjówka. W czasie pokoju - spichlerz i magazyn. „Agadir” to budowla z ziemi, niegdyś bardzo popularna w Afryce Północnej. Ma kształt twierdzy i służy...
 • Z Europy do Afryki. Nowe technologie w walce o przyrodę

  Wtorek, 28 lutego 2023 (17:35)
  Holenderska firma Hack the Planet stworzyła rozwiązanie, które ma pomóc w walce z kłusownictwem w Afryce. System małych kamer zawieszonych na drzewach będzie szybko alarmował o...
 • Wielka przeprowadzka. 250 słoni znajdzie nowy dom

  Środa, 13 lipca 2022 (10:57)
  Sześć tygodni zajmuje przeniesienie 250 słoni z miejsca na miejsce. W Malawi, małym kraju w południowej Afryce grupa przyrodników podjęła się tego zadania dla dobra zwierząt i lokalnej...