Starożytna statua zdumiewa archeologów. "To pierwszy przypadek"

W Bułgarii odkryto niezwykle idealnie zachowaną rzeźbę greckiego boga Hermesa. Archeolodzy twierdzą, że to prawdziwy skarb na skalę światową. Kryje się za nim enigmatyczna historia, jak w ogóle przetrwał do naszych czasów.

Na południu Europy odkryto unikatową rzeźbę greckiego boga
Na południu Europy odkryto unikatową rzeźbę greckiego boga123RF/PICSEL
Na południu Europy odkryto unikatową rzeźbę greckiego boga
Na południu Europy odkryto unikatową rzeźbę greckiego boga123RF/PICSEL

"Jeszcze nie udało się go w pełni odkopać, a już jest wspaniały" - piszą bułgarscy archeolodzy, którzy odkryli prawdopodobnie najlepiej zachowaną na świecie rzeźbę greckiego boga Hermesa. Dokonali tego podczas najnowszych wykopalisk na stanowisku Heraclea Sintica w południowo-zachodniej Bułgarii. To unikatowe odkrycie na skalę światową.

Podczas wykopalisk w pozostałościach starożytnych ścieków archeolodzy z Narodowego Muzeum Archeologicznego w Sofii w jednym z kopców zauważyli kawałki marmuru. Przy skrupulatnym odkopywaniu zauważyli, że natknęli się na posąg. Z każdą odkopaną warstwą ekscytacja rosła, aż udało im się ujrzeć całą, nienaruszoną statuę.

- Bardzo niewiele podobnych posągów Hermesa przetrwało na świecie. To pierwszy przypadek, gdy odkryto taki relikt w Bułgarii - podsumowują archeolodzy, którzy dokonali odkrycia.

Cud uratował unikalny starożytny posąg

Cała marmurowa statua ma ponad 2 metry wysokości. Według szacunków powstała w II w. n.e. Wtedy Heraclea Sintica była jedną z wiosek macedońskiej prowincji. W 425 roku n.e. miejsce to nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które zdewastowało miasto, prowadząc do jego upadku. Stąd cudem można uznać, że statua przetrwała w tak idealnym stanie.

Kierownik wykopalisk dr. Lyudmil Vagalinski ma teorię, dlaczego ta statua przetrwała. Według niego dawni mieszkańcy pieczołowicie zakopali ją tuż po trzęsieniu ziemi. Według archeologa miała przetrwać do czasów, aż znów powróci wiara w starych bogów. Heraclea Sintica należała wtedy do Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, który wyzbywał się dotychczasowego panteonu bogów, na rzecz chrześcijaństwa.

Twarz statuty przypomina wizerunek Hermesa, greckiego boga podróżnych i posłańca Olimpu. Hermes był szczególnie popularnym bogiem w regionie Macedonii. Wiele jego zachowanych wizerunków pochodzi właśnie z tamtego regionu.

Obecnie archeolodzy pracują nad wydobyciem statuy i jej odpowiednim zabezpieczeniem. Przetransportowana zostanie do Muzeum Historii w pobliskim miejsce Petrich.

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas