Świat na wojnie

W jednym z najdroższym w historii filmów dokumentalnych dziennikarze Discovery Historia przybliżają najważniejsze wydarzenia z okresu Drugiej Wojny Światowej.

Wojna
WojnaGetty Images/Flash Press Media
Myśliwiec P-47D Thunderbolt eskortuje B-17G w locie nad EuropąGetty Images/Flash Press Media

Frank Sinatra i Bing Crosby sprzedający obligacje wojenne, brytyjskie gospodynie opowiadające o niemieckich nalotach, codzienne życie żołnierzy w bunkrach Linii Maginota, powietrzne pojedynki na Pacyfiku, niemieckie wojska pancerne topiące się w jesiennym błocie w Rosji... To tylko kilka z ogromnej ilości archiwaliów i relacji świadków, jakie będzie można zobaczyć już w kwietniu na kanale Discovery Historia w programie "Świat na wojnie". Programie, który wielu uznaje za najlepszy dokument o II wojnie światowej, jaki kiedykolwiek powstał. Mimo że wyprodukowano go w latach 70. XX wieku, a do tej pory ujrzało światło dzienne kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset programów o tej tematyce. Program swoją premierę miał w Wielkiej Brytanii w 1973 roku. Za jego produkcję odpowiadała nieistniejącą już telewizja Thames a narratorem był nagradzany Oscarami Sir Laurance Olivier. W swoich czasach był to również najdroższy film dokumentalny.

Jego twórca Jeremy Isaacs zebrał ponad pięćdziesięciu scenarzystów, researcherów i reżyserów, którzy przez trzy lata wytrwale szukali materiałów do programu w najdalszych zakątkach świata. Zatrudnił również najlepszych historyków, by program prezentował wydarzenia wojenne obiektywnie. Nie tylko z punktu widzenia Brytyjczyków, którzy co prawda odegrali ważną rolę w konflikcie, jednak doznali dużo mniej cierpień niż inne nacje, takie jak Polacy, Rosjanie czy Chińczycy. Dzięki temu ta 26-odcinkowa seria to fascynująca opowieść oparta wyłącznie na wspomnieniach i relacjach tych, którzy walczyli, pracowali i dorastali w tamtych trudnych i niebezpiecznych czasach.

Samoloty Seafire na pokładzie lotniskowcaGetty Images/Flash Press Media

Każdy z kolejnych odcinków skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny.

Nie jest to przy tym jedynie ukazanie faktów historycznych, ale próba zilustrowania przyszłym pokoleniom najbardziej niszczycielskiego w dziejach świata konfliktu: czym był on dla zwykłych ludzi, walczących żołnierzy piechoty, lotników i marynarzy, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało. Z tego powodu zobaczymy nie tylko żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny i losy milionów ludzi uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Poznamy także zwykłe życie Londyńczyków, mieszkających w mieście, w którym wraz z zachodem słońca następowały egipskie ciemności, czy dzieci wywożonych z dużych miast na wieś, by uchronić je przed bombardowaniami.

 "Świat na wojnie" został poddany cyfrowej rekonstrukcji. Klatka po klatce odnowiono obraz oraz dźwięk. Dzięki temu program jest jeszcze bardziej atrakcyjny. A brak gadających głów i niezwykle interesujące materiały archiwalne powodują, że nawet najmłodsi, dla których II wojna światowa to prehistoria, znajdą w nim bardzo interesujące treści i wyniosą z niego pożyteczną wiedzę.

Piloci 303 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego przy samolocie SpitfireGetty Images/Flash Press Media

Świat na wojnie

(ang. The World at War)

Premiera: w środę, 3 kwietnia, o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia

Emisja kolejnych odcinków: środy, o godz. 22.00

Discovery Historia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas