VIVAT VASA, czyli jak zwyciężała husaria!

VIVAT VASA ! Bitwa pod Gniewem 1626, to jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć historyczno-batalistycznych, osadzonych w realiach wieku XVII, w okresie tzw. Wojny Pruskiej, podczas której doszło do starcia armii polskiej dowodzonej przez króla Zygmunta III Wazę i szwedzkiej wiedzionej przez króla Gustawa II Wazę.

Vivat vasa! to niepowtarzalna okazja na podróż do XVII w.
Vivat vasa! to niepowtarzalna okazja na podróż do XVII w.materiały prasowe

Była to pierwsza bitwa tej wojny, co prawda nierozstrzygnięta, lecz wypełniająca strategiczne cele obu armii: Szwedzi utrzymali Gniew, a Polacy uniemożliwili im zajęcia Gdańska. Na polu bitwy starły się zreformowane regimenty piechoty szwedzkiej z husarią. W działaniach bezpośrednich uczestniczyły zaledwie trzy roty w sile ponad 400 koni, jednakże pod Gniewem zdołano zebrać prawie 3500 husarii, więcej niż w odsieczy Wiedeńskiej.

Pierwsza edycja VIVAT VASA! w 2002 roku stała w Polsce się kołem zamachowym dla tworzenia grup rekonstrukcji historycznej (GRH) odtwarzającej wojskowość XVII-wieczną oraz obyczaj, repliki uzbrojenia i stroje z epoki.

Pośród nich należy wymienić stacjonujące w Zamku Gniew najstarszą w Polsce formację autoramentu cudzoziemskiego - Żółty Regiment Piechoty "Alarmtech", czy Chorągiew Husarską Marszałka Wojewódzkiego, które od początku uczestniczą w zmaganiach Bitwy pod Gniewem 1626 oraz wsławiły się  wieloma bataliami w Polsce, Szwecji, Czechach czy na Ukrainie.

W trakcie 12 lat realizacji widowiska uczestniczyli w niej rekonstruktorzy z kilkunastu krajów, jednakże najtrwalsze i najsolidniejsze więzi łączą Zamek Gniew z Przyjaciółmi z Czech, wybitnie profesjonalnymi GRH, którym Gniewianie zawdzięczają wiedzę wojenną, podstawy musztry i solidność w rekonstrukcji strojów i uzbrojenia.

Przedsięwzięcie VIVAT VASA! zostało nagrodzone Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej "Turystyczny Produkt Roku 2007" oraz "Turystyczna Perła Pomorza 2011".

Raz do roku Gniew znów staje się centrum zażartej bitwymateriały prasowe

W tegorocznym przedsięwzięciu udział weźmie ponad 230 rekonstruktorów z Polski i Czech. Głównym jego wydarzeniem będzie widowisko realizowane na terenie przedzamcza południowego, którego tłem są mury średniowiecznego zamku.

Widowisko połączy spektakl historyczny z iluminacją Zamku i efektami pirotechnicznymi. Będzie to teatrum wojenne z udziałem piechoty, kawalerii i artylerii. Tradycją widowiska jest nocna parada z pochodniami wojsk z publicznością ulicami Starego Miasta.

Oto program XII Edycji VIVAT VASA!:

Sobota  21 września

Godzina 11.30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański

Godzina 13.00 -  Prezentacja regimentów, rot i chorągwi

Godzina 14.00 - Egzercerunki wojsk autoramentu polskiego i cudzoziemskiego Pokazy, musztry, turnieje, sceny poważne oraz komiczne z życia wojennego i obozowego wzięte

Godzina  18.00 - Szykowanie wojsk do oblężenia Miasta i Zamku Gniew

Godzina 19.00 - Bitwa pod Gniewem 1626 - teatrum wojenne "światło i dźwięk" - przedzamcze południowe

Godzina  20.30 - Parada historyczna z pochodniami wojsk i publiczności ulicami Gniewu

Niedziela  22 września

Godzina 11.30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański

Godzina 13.00 - Egzercerunki wojsk autoramentu polskiego i cudzoziemskiego

Godzina 16.00 - Msza Święta w Kaplicy Zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis

Jesteś miłośnikiem historii? Nie może cię zabraknąć na VIVAT VASA!materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas