W Danii odkryto nietypowy miecz i biżuterię z późnej epoki brązu
W Danii odkryto właśnie niezwykłe starożytne artefakty. Jeden z nich opowiada historię o dawnych rytuałach i przełomie technologicznym w tej części naszego kontynentu. Inny natomiast powstał na terenie obecnej Polski. Co takiego odnaleziono?
W bagnie nieopodal duńskiej miejscowości Veksø odnaleziono miecz, pochodzi on z późnej epoki brązu i liczy około 2,5 tys. lat. Jego niezwykły, zgięty kształt w formie litery „S” sugeruje, że był częścią rytuału ofiarnego. Tego rodzaju praktyki były powszechne w północnej Europie podczas wczesnej i środkowej epoki brązu, jednak w późniejszym okresie stały się rzadkością.
Co więcej, rękojeść miecza zawiera dwa nity wykonane z żelaza, które mogą być jednymi z najstarszych przykładów wykorzystania tego materiału w Danii. To niewielki szczegół, który czyni jednak z miecza swoisty symbol przemian technologicznych, jakie zachodziły w tamtym czasie w tej części Europy.
Wśród artefaktów naszyjnik z terenów Polski
Odkrycie miecza to tylko część większego znaleziska. W pobliżu odnaleziono również inne artefakty, w tym małe brązowe siekierki, spore brązowe obręcze na kostki i fragment igły. Kilka dni później archeolodzy natrafili natomiast na brązowy naszyjnik zaledwie 70 metrów od miejsca, gdzie znaleziono miecz. Styl naszyjnika sugeruje, że został on sprowadzony z wybrzeża Bałtyku, najpewniej z terenów dzisiejszej Polski. Jest to dopiero drugi taki przedmiot odkryty w Danii.
Znaleziska z duńskich bagien mogą być zarówno ofiarami składanymi bogom, jak i wyrazem rytualnych praktyk związanych z końcem życia przedmiotów lub osób. Od epoki kamienia aż po XIX wiek europejskie bagna w Europie często służyły jako miejsca ofiar, dzięki temu do dziś znajdujemy w nich niejednokrotnie doskonale zachowane szczątki ludzkie czy unikalne artefakty.
Miecz pochodził z południa Europy
Konstrukcja miecza wskazuje, że nie został on wykonany w Danii, lecz w południowych regionach Europy zdominowanych przez kulturę halsztacką, związaną z wczesnymi Celtami. Widać, że jest to narzędzie, przystosowane do cięcia i zadawania ciężkich ciosów, które wyewoluowało z lżejszych sztyletów. Struve podkreśla również, że miecz najpewniej nie był jedynie ozdobą, ale prawdziwym narzędziem walki.