W Niemczech przypadkowo odkopano starożytne mury. Co ochraniały?

W centrum małego miasta na zachodzie Niemiec archeolodzy odnaleźli wyjątkowe w skali europejskiej starożytne mury. Jak zaznaczają naukowcy, pochodzą one z III wieku naszej ery i zostały zbudowane przez Rzymian.

W Akwizgranie w Niemczech archeolodzy odkopali mury obronne z czasów rzymskich
W Akwizgranie w Niemczech archeolodzy odkopali mury obronne z czasów rzymskicheuregiocontent 123RF/PICSEL

Archeolodzy w ramach nowego projektu budowalnego prowadzili prace wykopaliskowe w centrum małego miasteczka Akwizgran. Położone jest ono w zachodnich Niemczech tuż przy granicy Belgii i Holandii. W trakcie prac przypadkowo odkryto wielki mur zakopany pod historycznym centrum miejscowości.

Tajemniczy mur i Rzymianie

Jak powiedział archeolog Andreas Schaub: - Znaleziono tu pozostałości masywnego rzymskiego muru, który ze względu na swój przebieg można uznać za bramę będącą częścią dużej fortyfikacji.

Dodał: - Kompleks ten otaczał cały Aachen Marktplatz (Rynek) od początku III wieku, z fundamentem w postaci muru szerokiego na ponad pięć metrów i okrągłych wież. Do tej pory nie mieliśmy konkretnych wskazówek, gdzie znajdują się bramy. Po raz pierwszy istnieją dowody na to, że na dzisiejszej Pontstrasse znajdowała się bardzo imponująca brama wychodząca na północ.

W 2011 roku odnaleziono pierwsze artefakty, które wskazywałyby na istnienie tutaj późnorzymskiego fortu. Pod jednym z obecnych budynków, dzięki przeszklonej podłodze, można zobaczyć zachowany fragment muru z zarysem okrągłej wieży.

Nowe wykopaliska odsłoniły 23-metrowy odcinek muru o grubości niecałego metra. Badacze zauważają, że jeszcze nie odkryto całego kompleksu, zatem nie można określić jego rzeczywistej wielkości.

- To kolejny fragment naszej historii od czasów rzymskich do średniowiecza. Wiemy, że kompleks ten istniał do czasów Karola Wielkiego i później. Miejsce to zostało zburzone dopiero w XII wieku. Przez około 800 lub 900 lat kompleks ten był charakterystyczną cechą Akwizgranu, a jak już wiemy, kształt dzisiejszego rynku można prześledzić wstecz do tego Kastum. To ogromny wpływ na rozwój urbanistyczny, jaki wywarł ten kompleks - powiedział Schaub.

Jak podają naukowcy, przed rzymskim fortem istniała tutaj celtycka osada, która korzystała z okolicznych naturalnych źródeł termalnych. Z kolei po Rzymianach przyszli germanie, potem fort został przejęty przez Karola Wielkiego, który w tym miejscu ustanowił swoją nową siedzibę. Warto dodać, że właśnie w tym miejscu koronowano aż 31 królów niemieckich (od 936 r. do 1531 r.).

Obecnie Akwizgran jest miastem uzdrowiskowym i stanowi centrum przemysłu elektrotechnicznego, metalowego, kolejowego i maszynowego. Co ciekawe znajduje się tutaj największa politechnika w Niemczech, czyli RWTH Aachen (około 47 000 studentów). Natomiast całkowita populacja wynosi prawie 250 000 osób.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas