W Syrii odkryto najstarsze znane ludzkości pismo
Zespół archeologów wykopał w grobowcu w Syrii ślady najstarszego pisma alfabetycznego w historii ludzkości. Zostało ono wyryte na glinianych cylindrycznych przedmiotach wielkości palca.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykopał w grobowcu w Syrii ślady najstarszego pisma alfabetycznego w historii ludzkości. Zostały one wyryte na glinianych cylindrycznych przedmiotach wielkości palca. Datuje się je na około 2400 r. p.n.e., a więc mniej więcej 500 lat wcześniej, niż znane dotychczas pisma alfabetyczne. Odkrycie zmienia naszą wiedzę na temat pochodzenia alfabetu, a także sposobu jego rozwoju w ówczesnych społecznościach.
— Alfabety zrewolucjonizowały pismo, czyniąc je dostępnym dla ludzi spoza rodziny królewskiej i elity społecznej. Pismo alfabetyczne zmieniło sposób życia ludzi, sposób myślenia, sposób komunikacji — powiedział prof. Glenn Schwartz, archeolog na Johns Hopkins University, który odkrył gliniane cylindry. — A to nowe odkrycie pokazuje, że ludzie eksperymentowali z nowymi technologiami komunikacyjnymi znacznie wcześniej i w innym miejscu, niż sobie wyobrażaliśmy do tej pory.
Tell Umm-el Marra było jednym z pierwszych średniej wielkości ośrodków miejskich, które powstały w zachodniej Syrii. Od 16 lat prof. Schwartz wraz z naukowcami z Uniwersytetu Amsterdamskiego bada, jak wczesne obszary miejskie rozwijały się w całej Syrii i jak w regionie powstawały mniejsze miasta.
Gliniane cylindry z pismem w jednym z najlepiej zachowanych grobowców
W Umm-el Marra archeolodzy odkryli grobowce datowane na wczesną epokę brązu. Jeden z najlepiej zachowanych grobowców zawierał sześć szkieletów, złotą i srebrną biżuterię, naczynia kuchenne, grot włóczni i nienaruszone naczynia ceramiczne. Obok naczyń badacze zobaczyli lekko wypalone gliniane artefakty z czymś, co wyglądało na zapis alfabetem.
— Cylindryczne przedmioty były perforowane, więc wyobrażam sobie sznurek przywiązujący je do innego obiektu, który ma działać jak etykieta. Być może opisują zawartość naczynia, a może skąd pochodzi naczynie lub do kogo należało — powiedział prof. Schwartz. — Bez sposobu na przetłumaczenie pisma możemy jedynie spekulować.
Na razie nie przekazano, co głosił napis na glinianych elementach. To zapewne będzie celem dalszych badań. Naukowcy na razie, stosując metodę datowania węglem C-14 potwierdzili wiek grobowców, artefaktów i pisma.
— Wcześniej naukowcy uważali, że alfabet został wynaleziony w Egipcie lub w jego okolicach po 1900 r. p.n.e. — powiedział Schwartz. — Ale nasze artefakty są starsze i pochodzą z innego obszaru na mapie, co sugeruje, że alfabet może mieć zupełnie inną historię pochodzenia, niż myśleliśmy.
Źródło: Johns Hopkins University