W Turcji odnaleziono pradawny hełm i tarcze poświęcone zapomnianemu bóstwu

We wschodniej Turcji archeolodzy odkryli trzy tarcze z brązu oraz hełm poświęcony jednemu z pradawnych zapomnianych bóstw. Kim byli tajemniczy Urartowie, który stworzyli te wyjątkowe artefakty?

Podczas prac archeologicznych w zamku Ayanis w prowincji Van we wschodniej Turcji naukowcy dokonali wyjątkowego odkrycia. Odkopali trzy tarcze z brązu, a także hełm poświęcony Haldiemu, głównemu bogu Urartów.

Twierdza powstała na skalistym wzgórzu w pobliżu wioski Ağartı, blisko wybrzeża jeziora Van. Właśnie tutaj znajduje się świątynia Haldi, która jest jedną z najlepiej zachowanych świątynni urartyjskich na świecie. Cały kompleks został wybudowany połowie VII wieku p.n.e. Źródła historyczne wskazują, że zamek został zniszczony przez bardzo silne trzęsienie ziemi, a także powstałe potem pożary.

Reklama

Ayanis znany jest jako ostatni zamek Królestwa Urartu. Starożytne państwo znajdowało się na terenie obecnej Turcji, Armenii i Iranu. Najwcześniejsze wzmianki o istnieniu tego królestwa pojawiły się już XIII wieku p.n.e. Badacze przypuszczają, że ludność Urartu prowadziła podwójny styl życia - osiadły i nomadyczny.

Wyjątkowe odkrycie archeologiczne w Turcji. Trzy tarcze i hełm

Archeolodzy są pod wielkim wrażeniem bogactwa urartyjskiej metaloplastyki. Jak powiedział prof. Mehmet Işıklı z Uniwersytetu Atatürka: - Podczas tegorocznych wykopalisk odkopaliśmy 3 tarcze z brązu i 1 hełm, które znaleziono w bardzo dobrym stanie. Tarcze i hełm są poświęcone Haldiemu, głównemu bogu i bogu wojny. Jak wiadomo, zamek Ayanis został zniszczony przez wielkie trzęsienie ziemi. Z tego powodu zawaliła się jedna ze ścian z cegły mułowej. Z tego powodu wiele artefaktów znajdujących się w pobliżu zostało zdeformowanych.

Dodaje: - Znalezione artefakty [...] zostały znalezione na podłodze pomieszczenia na głębokości około 6-7 metrów. Oczywiście mamy kilka drobnych pęknięć, które uzupełnimy poprzez renowację i konserwację.

Stwierdził także: - Przypuszczamy, że jest to hełm zdobiony i ceremonialny [...] Oczywiście znacznie wyraźniej będzie można zobaczyć te ozdoby i dekoracje po kompleksowej renowacji i konserwacji.

Specjaliści są zgodni, że twierdza była wykorzystywana przez elitę królewską i religijną dawnego państwa. Prace archeologiczne w tym miejscu trwają już od przeszło 36 lat, dzięki czemu odkopano setki artefaktów z brązu, zwłaszcza broni. Do tej pory odzyskano stąd ponad 30 tarcz z brązu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Turcja | odkrycia naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy