Zaskakujące grawerunki sprzed 16 tys. lat. Przedstawiają sieci rybackie
Niezwykłe rysunki na kamiennych tabliczkach sprzed niemal 16 tys. lat rzucają nowe światło na życie ludzi epoki późnego paleolitu. Co takiego odkryli naukowcy w Gönnersdorf w Niemczech i dlaczego znalezisko jest tak nietypowe?
Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował ponad 400 prehistorycznych kamiennych tabliczek z grawerunkami i odkrył coś, co wcześniej nie było znane w sztuce paleolitycznej - przedstawienia połowu ryb za pomocą sieci. Pokazuje to, że choć rybołówstwo mogło odgrywać ważną rolę w różnych społecznościach tamtego okresu, artystyczne przedstawienia tej działalności są niezwykle rzadkie, a podczas ostatnich badań udało się zidentyfikować ich zaskakująco dużą liczbę.
Znaleziska pochodzą z osady kultury magdaleńskiej w Gönnersdorf, która jest jednym z dwóch największych tego typu stanowisk w zachodnich Niemczech, na północnym brzegu Renu.
Najstarsze sieci rybackie na kamiennych tabliczkach
Według dr. Jérôme'a Robitaille'a, który jest głównym autorem badań, jest to wyjątkowe odkrycie. "To przedstawienie czyni Gönnersdorf jedynym znanym stanowiskiem z epoki późnego paleolitu w Europie, a może i na świecie, które wizualnie ukazuje praktyki połowu ryb za pomocą sieci" - powiedział Robitaille. Jego praca została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym PLOS ONE.
Najbardziej wyróżniła się tabliczka nr 282, na której wyryto rybę oraz wzory przypominające siatkę. Naukowcy użyli jednak zaawansowanej techniki obrazowania - RTI, która pozwoliła zidentyfikować dodatkowo siedem kolejnych tabliczek z podobnymi wizerunkami ryb i wzorami siatki.
Co oznaczają te grawerunki?
Choć początkowo mogłoby się wydawać, że rysunki te przedstawiają codzienne życie i praktyczne zajęcia, Robitaille sugeruje, że mogą one mieć głębsze, symboliczne znaczenie. "Styl minimalistyczny i abstrakcyjny, podkreślający geometryczne kształty, zamiast próbować skupić się na realizmie - sugeruje, że uwaga twórców mogła skupiać się nie tylko na samej praktyce rybołówstwa jako źródle pożywienia, ale również na jego kulturowym czy rytualnym znaczeniu" - tłumaczy Robitaille.
Wspólne wartości i tradycje
Robitaille wskazuje również, że tego rodzaju działalność mogła być związana z tradycjami określonymi przez okoliczne ekosystemy, a nie tylko z przetrwaniem. "Możliwe, że połowy przy użyciu sieci były planowane z uwzględnieniem sezonowych migracji ryb lub specyficznych warunków środowiskowych, co z kolei sprzyjało rozwojowi wspólnotowego podejścia do zasobów, współpracy i odpowiedzialności" - dodaje badacz.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!