Algorytm Facebooka odpowiada za 50 proc. usuniętych postów zawierających mowę nienawiści

Facebook udostępnił raport pokazujący, że zarzuty o nieefektywnym blokowaniu mowy nienawiści na ich platformie są nieuzasadnione. Ich algorytmy odpowiadają za 50 proc. usuniętych postów, które zawierają hejt.

article cover
AFP

Facebook jest najpopularniejszą platformą społecznościową na świecie. Codziennie na stronie publikowanych jest średnio kilka miliardów postów o różnej treści. Część z nich zawiera mowę nienawiści, co jest niezgodne z regulaminem portalu. Ciężko byłoby pracownikom osobiście sprawdzać wszystkie posty w celu weryfikacji ich treści. Za to odpowiadają specjalne algorytmy, które wielokrotnie były krytykowane przez użytkowników platformy za zbyt niedokładne działanie. Ostatnio wyciekły dane, które zostały wykorzystane do narracji, że algorytmy Facebooka są nieefektywne. Facebook udostępnił raport pokazujący, że są one odpowiedzialne za usunięcie około 50 proc. wszystkich postów z mową nienawiści.

Dane pozyskane z dokumentów, które wyciekły są wykorzystywane do tworzenia narracji, że technologia, którą używamy w walce z mową nienawiści jest nieadekwatna i celowo zakłamujemy nasze postępy. Jest to nieprawdą. Nie chcemy widzieć hejtu na naszej platformie ani nasi użytkownicy czy reklamodawcy i jesteśmy transparentni co do działań pozbywania się go. Te dokumenty jedynie pokazują, że nasza praca jest wieloletnią podróżą. Nigdy nie będziemy doskonali, lecz nasz zespół stale pracuje nad rozwojem systemu, identyfikując problemy i znajdując rozwiązania.
Guy Rosen w oficjalnym poście na blogu Facebooka

Algorytmy Facebooka analizują treść postów w poszukiwaniu mowy nienawiści i usuwają jej oczywiste przejawy. Jeśli jakiś z nich może zawiera hejt, lecz wymaga dalszej weryfikacji, wtedy zostaje oznaczony, a moderator Facebooka sprawdza, czy wiadomość rzeczywiście narusza standardy platformy. W ten sposób usuwanie szkodliwych treści przebiega sprawnie i dokładnie. W przypadku, gdy kontekst wypowiedzi nie jest jednoznaczny, przedsiębiorstwo zamiast jej usunięcia może zastosować ograniczenie widoczności na tablicach innych użytkowników.

„Polacy za granicą”: To najpiękniejsza plaża w Kostaryce. Widoki zapierają dech w piersi!Polsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas