Amazon to kolejna po Apple firma, której wartość przekroczyła 1 bln USD

Nie trzeba było długo czekać, by kolejna firma po Apple mogła się pochwalić statusem firmy wartej przeszło bilion dolarów, bo Amazonowi udało się bardzo szybko podgonić rodzimego konkurenta.

Minęło zaledwie 4 tygodnie odkąd pisaliśmy, że Apple zostało pierwszą amerykanką spółką, której kapitalizacja rynkowa przekroczyła bilion dolarów. Spodziewać można było się, że nieszybko komuś uda się podobne osiągnięcie, ponieważ gigant z Cupertino był dopiero drugą firmą w historii, która ma na koncie takie osiągnięcie (pierwszą było chińskie PetroChina 11 lat temu).  

Nic  bardziej mylnego, ponieważ uważni obserwatorzy rynku na pewno dostrzegli szybki rozwój Amazona i wiadomo było, że nie trzeba będzie długo czekać na przekroczenie przez przedsiębiorstwo progu 1 bln USD wartości. Odbyło się to we wtorek 4 września, choć trzeba przyznać, że tylko na moment, kiedy cena akcji podskoczyła do poziomu 2050,57 USD i choć nie udało się tego utrzymać do zakończenia sesji, to zapewne koncern lada moment przebije bilionową kapitalizację na stałe.

Reklama

Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo korzystną tendencję dla Amaznu, którego kapitalizacja rynkowa w ostatnich 15 miesiącach wzrosła praktycznie dwukrotnie. Tylko w tym roku ceny akcji firmy podskoczyły o aż 74%, a szacuje się, że jej przychody w bieżącym roku będą o 32% wyższe od poprzedniego.

Oczywiście głównym beneficjentem takiego stanu rzeczy jest Jeff Bezos, czyli założyciel, ale zarazem prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazonu. Ten już od jakiegoś czasu uznawany jest za najbogatszego człowieka na Ziemi, a nawet we współczesnej historii. Dzięki ostatnim wzrostom cen giganta sektora e-commerce, jego majątek szacowany jest już na 168 mld USD (jeszcze kilka tygodni temu było to 151 mld USD). Tym samym zostawia on Billa Gatesa daleko w tyle, ponieważ majątek założyciela Microsoftu to obecnie 97,8 mld USD. Gatesowi trzeba jednak oddać, że przez najdłuższy czas uznawany był za najbogatszego.

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama