Amazon ukarany przez UOKiK. Olbrzymia kwota

Amazon został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gigant otrzymał ogromną grzywnę na kwotę kilkudziesięciu mln zł. Według prezesa UOKiK Amazon EU SARL naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Kara nie jest prawomocna i firma planuje się od niej odwołać, co potwierdzono w oficjalnym komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już od jakiegoś czasu przyglądał się firmie Amazon, gdzie doszukano się pewnych uchybień związanych z praktykami wobec konsumentów. Prezes UOKiK zdecydował się nałożyć na giganta ogromną karę. W jakiej kwocie?

UOKiK ukarał Amazon EU SARL grzywną na ponad 31 mln zł

Kara nałożona na Amazon przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest wielka i wynosi ponad 31 mln zł. Decyzja dotyczy spółki Amazon EU SARL z siedzibą w Luksemburgu. Jest to jeden z podmiotów, który sprzedaje własne produkty za pośrednictwem platformy Amazon.pl.

Reklama

Według prezesa UOKiK doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Dotyczy to m.in. usługi "Gwarancja dostawy". Doszukano się uchybień z zakresu zawierania umów sprzedaży, terminów dostaw czy dostępności produktów. Poniżej komentarz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasza Chróstnego.

Klienci zgłaszali problemy dotyczące tej sprawy od jakiegoś czasu. Polegało to na to, że osoba, która zapłaciła za dany produkt, mogła go po prostu nie otrzymać. Ponadto w przypadku "Gwarancji dostawy" klienci nie byli w jasny sposób informowani o zasadach usługi przed złożeniem zamówienia. UOKiK zwrócił też uwagę na praktyki związane z anulowaniem zamówień na czytniki e-booków, do czego dochodziło w przeszłości nie jeden raz.

Amazon planuje odwołać się od nałożonej kary

Prezes UOKiK nałożył na Amazon EU SARL grzywnę w dokładnej wysokości 31 mln 850 tys. 141 zł. Kara nie jest jednak prawomocna i wiemy, że gigant planuje się od niej odwołać. Firma wspomina o takich działaniach w oficjalnym oświadczeniu, którego treści widoczna jest niżej. Warto dodać, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niedawno zajmował się inną sprawą Amazonu, która dotyczyła usług dostępnych w ramach pakietów Prime.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon | UOKiK | grzywna | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy