Bezpieczne finanse w e-banku: poradnik dla niezaawansowanych
Na co dzień dbasz o bezpieczeństwo swoich danych – kod do recepty i numer PESEL podajesz w aptece zapisane na kartce, wypłacając pieniądze z bankomatu zasłaniasz klawiaturę. Czy to samo robisz korzystając z bankowości elektronicznej?
Postępująca cyfryzacja zaczęła się na długo przed pandemią, jednak bieżąca sytuacja ma niewątpliwie silny wpływ na rozwój usług cyfrowych. Płatność za zakupy i jedzenie na dowóz, opłata podatku czy rachunków, a nawet bezgotówkowy zwrot pieniędzy dla osoby stojącej tuż obok czy zaciągnięcie i spłata pożyczki za pomocą kilku kliknięć - to codzienne zastosowania e-bankowości, bez których nie wyobrażamy sobie już życia. Czy podczas wszystkich tych czynności dbasz o bezpieczeństwo swoich danych, a tym samym finansów? Sprawdź jak zabezpieczyć się przed oszustwami i kradzieżą w bankowości internetowej.
Chroń swoje dane
Podstawowa zasada bezpieczeństwa podczas logowania do e-banku? Unikalne hasło oraz jego regularna zmiana. Skomplikowana kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych to znaczne utrudnienie dla osób próbujących dostać się nielegalnie do konta. Pamiętaj także, by nie podawać kodów dostępu osobom trzecim, nawet osobie, z którą jesteś w związku, takie działanie może bowiem być podstawą do nieuznania przez bank składanych reklamacji w przypadku kradzieży. Od połowy 2019 roku, zgodnie z unijną dyrektywą PSD2, wszystkie banki obowiązkowo muszą stosować weryfikację dwuetapową. Oznacza to, że oprócz klasycznego wpisywania hasła na stronie, musimy potwierdzić logowanie za pomocą jednorazowego kodu lub w aplikacji mobilnej. Nowe zasady znacznie podniosły poziom bezpieczeństwa korzystania z bankowości elektronicznej, ale nawet one nie uchronią cię, jeśli niefrasobliwie podejdziesz do tematu bezpieczeństwa danych.
Dane będą bezpieczne także dzięki programowi antywirusowemu, a także instalowanym na bieżąco aktualizacjom systemu oraz przeglądarek, których używasz do surfowania. Warto także skorzystać z usługi, która pomoże chronić nasze finanse za pomocą szyfrowania danych. VPN Surfshark zapewnia użytkownikom szyfrowanie typu end-to-end, a także filtry złośliwego oprogramowania. Dzięki temu złodzieje nie zidentyfikują cię za pomocą adresu IP. To szczególnie ważne, gdy logujesz się do banku przy pomocy publicznej sieci WiFi - zabezpieczone przez Surfshark połączenie pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci wycieku czy przechwycenia danych.
Po skończonych działaniach na rachunku pamiętaj o wylogowaniu się. Rób to zarówno w przeglądarce, jak i aplikacji. Poprawnie zamknięta sesja to jeden z podstawowych kroków, który pomoże chronić twoje dane.
Sprawdzaj
Wpisujesz początek adresu internetowego, włącza się opcja automatycznego wpisywania i po prostu wciskasz "enter"? To spory błąd, który może cię dużo kosztować. Przez nieuwagę możesz zalogować się do niewłaściwej strony, podstawionej przez oszustów. Adres może różnić się jedną literką, cyfrą zastępującą literę lub domeną (np. com.pl zamiast .pl), dlatego warto dokładnie czytać to, co jest na pasku adresowym. Podczas logowania się do e-bankowości sprawdź także czy całość zaczyna się od protokołu https://, upewnij się, że na pasku pojawił się symbol kłódki. Wprawdzie obecnie taka ikonka jest już standardem, dlatego jej obecność nie musi oznaczać że strona jest bezpieczna, natomiast jej brak powinien natychmiast wzbudzić czujność.
Robisz zakupy w sieci? Upewnij się, że strona udostępniająca sfinalizowanie transakcji jest wiarygodna i bezpieczna. Zakupy w niszowych, nikomu nieznany witrynach, bez podanego fizycznego adresu, z podejrzanie niskimi cenami, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Do tego typu zakupów warto kupić sobie wirtualną kartę przedpłaconą, która nie jest powiązana bezpośrednio z twoim podstawowym rachunkiem bankowym.
Czytaj uważnie wszystkie wiadomości
Jednym ze sposobów na pozyskiwanie danych do kont jest phishing, czyli działanie polegające na podszywaniu się pod instytucję w celu wyłudzania informacji. Obecnie zdarza się to nie tylko za pośrednictwem poczty internetowej, gdzie zazwyczaj zachowujemy większą czujność, ale i przy użyciu wiadomości SMS. Pamiętaj, że bank nie wysyła do swoich klientów próśb z aktywnym linkiem do transakcji, do banku zawsze loguj się poprzez autoryzowaną aplikację lub wpisując samodzielnie adres. Sprawdzaj dokładnie wiadomości z kodami autoryzacyjnymi do poszczególnych transakcji - kwotę, godzinę i inne dane do przelewu, podobnie postępuj także w przypadku samodzielnego wpisywania danych w formularzu.
Innym sposobem na przejęcie kontroli nad kontem jest także wysyłanie załączników ze złośliwym oprogramowaniem. Sprawdzaj dokładnie adres, z którego otrzymujesz maile, a w razie wątpliwości skonsultuj się z infolinią swojego banku. Poziom bezpieczeństwa podnosi także skorzystanie z połączenia VPN, które obroni twoje urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, próbami phishingu oraz... reklamami. Popularnym dostawcą takiej usługi jest Surfshark, finalista konkursu Cybersecurity Excellence Awards 2020 w kategorii Firma cyberbezpieczeństwa roku. Funkcjonalność CleanWeb zabezpieczy cię przed reklamami, złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, a Surfshark Alert dodatkowo ostrzeże, jeśli twoje adresy e-mail i hasła będą zagrożone atakami hakerów.
Artykuł z ekspozycją partnera