Co internet robi z naszymi mózgami?

Morze informacji, które codziennie przerabiamy, spędzając godziny w internecie, nie pozostaje bez wpływu na to, jak myślimy. Zobaczcie w formie krótkiej animacji streszczenie książki Nicholasa Carra o tym, jak sieć wpływa na nasze mózgi.

Nicholas Carr twierdzi, że internet ma ogromny wpływ na to, jak myślimy. W skrócie: stajemy się coraz bardziej bezmyślni i coraz mniej kreatywni. Jego książkę streszczono (co za ironia, swoją drogą) w krótkim wideo, w którym wyjaśniono, jak działa ten mechanizm. Otóż kiedyś informacja była dla człowieka bardzo ważna, często wręcz pozwalała przeżyć. Mózg produkował dopaminę, by nagrodzić nas za wyszukiwanie potrzebnych informacji. I to się nie zmieniło, mózg tak robi do dziś.

A co się dzieje, kiedy jest bombardowany dziesiątkami informacji na minutę? Tracimy zdolność koncentracji, nie potrafimy skupić się na jednej rzeczy. Nie zapamiętujemy informacji na dłuższą metę, nie potrafimy ich połączyć z innymi rzeczami, które wiemy. W efekcie nie mamy prawdziwej wiedzy, myślimy trochę jak komputery. Nie potrafimy myśleć kreatywnie, tworzyć czegoś własnego.

Reklama

Marta Wawrzyn

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy