Cyberbezpieczeństwo na wakacjach

Lato w pełni, co oznacza, że wiele osób wybiera się na zasłużony urlop. Jednak, tak jak przed podróżą do odległego zakątka świata należy sprawdzić wszelkie zalecenia zdrowotne, trzeba też obowiązkowo „zaszczepić się” przed cyberatakami. Nie powinniśmy zapominać, że podczas podróży ryzyko związane z cyberprzestępczością znacznie wzrasta, dlatego eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka wakacyjnych porad bezpieczeństwa.

Problemy mogą się pojawić już na etapie rezerwowania  wakacji. Po znalezieniu wiarygodnej strony, na której można zarezerwować nocleg, należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności online. Przed przeprowadzeniem transakcji warto sprawdzić swoje urządzenie i zainstalowane na nim oprogramowanie, aby upewnić się, że zainstalowane zostały wszystkie uaktualnienia oferowane przez producentów. Należy również przyjrzeć się uważnie samemu serwisowi, za pomocą którego przelewamy pieniądze – w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z jego właścicielem lub zrezygnować z płatności. Ponadto, na komputerze zawsze powinno działać niezawodne oprogramowanie bezpieczeństwa, najlepiej z wbudowaną dodatkową ochroną transakcji finansowych online. 

Reklama

Większość z nas zabiera ze sobą na wakacje telefon komórkowy, tablet lub komputer. Jeśli jednak na urządzeniu znajdują się cenne dane, podróżni muszą pamiętać, aby po powrocie do domu czekała na nich kopia zapasowa. W ten sposób w razie kradzieży, awarii lub zgubienia urządzenia, wszystkie dane będą bezpieczne na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze. Podczas korzystania z urządzeń mobilnych na urlopie użytkownicy powinni zainstalować aplikację oferującą ochronę na wypadek kradzieży lub przynajmniej potrafić obsługiwać wbudowane funkcje antykradzieżowe na swoim urządzeniu. 

Na urlopie ważne jest posiadanie kilku numerów kontaktowych na wypadek sytuacji awaryjnej. Jest to szczególnie istotne podczas pobytu za granicą, gdzie nie zawsze dysponujemy połączeniem z internetem. Dlatego wszystkie awaryjne numery powinny być przechowywane w telefonie, na laptopie lub chociażby na kartce w portfelu. Poza granicami swojego państwa ważne jest również, aby wiedzieć, jak dzwonić do kraju z aktualnego miejsca pobytu.

Warto wziąć ze sobą więcej niż jedną kartę kredytową lub debetową, aby mieć plan B na wypadek zgubienia, kradzieży bądź anulowania naszego środka płatności. W przypadku podróżowania z dużą ilością gotówki, warto przechowywać ją w sejfie hotelowym (razem ze swoim paszportem, o ile nie trzeba mieć go przy sobie).  

Podjęcie wszystkich zalecanych środków ostrożności pozwala zapewnić sobie ochronę podczas wakacji przed wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi oraz oszustwami, które mogą zrujnować urlop.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy