Czy twoje hasło jest bezpieczne

19 stycznia to Dzień Bezpiecznego Hasła. Warto w nim pamiętać, że konsekwencje posiadania słabych haseł mogą być fatalne.

Większość internautów nie dba o bezpieczeństwo swoich haseł Fot. Joshua Davis
Większość internautów nie dba o bezpieczeństwo swoich haseł Fot. Joshua Davisstock.xchng

Złamanie hasła może owocować rozmaitymi skutkami - od włamania do skrzynki pocztowej, do przejęcia kontroli nad kontem bankowym. Jak wynika z badania "Bezpieczeństwo w internecie", przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec, niespełna jedna czwarta ankietowanych Polaków stosuje złożone hasła i regularnie je zmienia . Jednocześnie 85 proc. badanych uważa, że ataki phishingowe, polegające między innymi na wyłudzaniu haseł dostępowych, to przestępstwo.

- Mimo że miejsc i profili w internecie, które chronimy hasłem jest coraz więcej, niewielu z nas wie, jak powinno wyglądać mocne i bezpieczne hasło - ocenia Maciej Iwanicki, specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego z polskiego oddziału firmy Symantec. Bezpieczne hasło składa się z minimum 8 różnego rodzaju znaków - małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. wykrzykników. Najlepiej przechowywać je w specjalnie przeznaczonym do tego programie, który zaszyfruje hasło oraz automatycznie wpisze je do wybranych formularzy logowania. Tylko wtedy zwiększymy szanse na zachowanie bezpieczeństwa i anonimowości w internecie - tłumaczy Iwanicki.

Jak wynika z ostatnich raportów firmy Symantec , narzędzia phishingowe, służące między innymi do przechwytywania haseł są wykorzystywane coraz intensywniej. W październiku 2010 r. odnotowano 41 proc. więcej szkodliwych witryn phishingowych niż we wrześniu zeszłego roku. W dodatku 8 na 10 wysyłanych wiadomości na świecie klasyfikowanych jest jako spam , w których to przestępcy bardzo często podszywają się pod instytucje finansowe. Najczęściej odnotowuje się prośby o kliknięcie w link do fałszywej witryny, łudząco podobnej, np. do strony banku, a następnie wpisanie swoich danych dostępowych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas