Darwin Nuke - luka w systemach OS X i iOS

Badacze z Kaspersky Lab wykryli lukę w jądrze Darwin stanowiącym komponent systemów operacyjnych OS X oraz iOS. Luka „Darwin Nuke” sprawia, że urządzenia z systemem OS X 10.10 oraz iOS 8 są narażone na zdalnie aktywowane ataki DoS, które mogą uszkodzić system i wpłynąć na działanie sieci korporacyjnej, do której zostaną podłączone. Eksperci apelują do użytkowników, aby uaktualnili urządzenia do oprogramowania w wersji OS X 10.10.3 i iOS 8.3, które nie zawiera tej luki.

Luka „Darwin Nuke” sprawia, że urządzenia z systemem OS X 10.10 oraz iOS 8 są narażone na zdalnie aktywowane ataki DoS.
Luka „Darwin Nuke” sprawia, że urządzenia z systemem OS X 10.10 oraz iOS 8 są narażone na zdalnie aktywowane ataki DoS.AFP

W wyniku analizy omawianej luki eksperci z Kaspersky Lab ustalili, że wśród sprzętu podatnego na to zagrożenie znajdują się komputery i urządzenia mobilne Apple wyposażone w 64-bitowe procesory i system OS X 10.10 (Yosemite) oraz iOS 8, w tym: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2 oraz iPad mini 3.  

Luka „Darwin Nuke” jest wykorzystywana podczas przetwarzania pakietu IP, który posiada określony rozmiar oraz nieprawidłowe opcje IP. Zdalni cyberprzestępcy mogą zainicjować atak DoS (polegający na utrudnieniu lub uniemożliwieniu pracy z urządzeniem) na sprzęt z systemem OS X 10.10 lub iOS 8, wysyłając niepoprawny pakiet sieciowy. Po przetworzeniu takiego pakietu system zawiesza się. Badacze odkryli, że system zawiesi się tylko wtedy, gdy pakiet IP spełni następujące warunki:    

- rozmiar nagłówka IP wynosi 60 bajtów, - rozmiar szkodliwej funkcji IP jest mniejszy lub równy 65 bajtów, - opcje IP są niepoprawne (nieprawidłowy rozmiar opcji, klasa itd.).

„Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardzo trudno wykorzystać tę lukę, ponieważ warunki, jakie muszą spełnić osoby atakujące, nie są proste. Jednak uparci cyberprzestępcy poradzą sobie, doprowadzając w efekcie do awarii urządzenia i wpływając na działanie sieci korporacyjnych. Routery i zapory sieciowe zwykle pomijają niepoprawne pakiety z nieprawidłowymi rozmiarami opcji, jednak wykryliśmy kilka kombinacji, które potrafią przeniknąć przez sprzęt sieciowy. Apelujemy do wszystkich użytkowników systemów firmy Apple, aby uaktualnili swoje urządzenia do wersji OS X 10.10.3 oraz iOS 8.3” – powiedział Anton Iwanow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Porady bezpieczeństwa  

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów Mac:

1. Korzystaj z przeglądarki, której producent dba o niezwłoczne usuwanie problemów związanych z bezpieczeństwem.  2. Nie zwlekaj z aktualizacją - instaluj wszystkie poprawki i dodatki dla systemu operacyjnego oraz aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się.  3. Korzystaj z menedżera haseł, aby odpierać ataki phishingowe.  4. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas