Elon Musk zbuduje kosmiczny internet Starlink za darmo. SpaceX dostało miliard dolarów

Miliarder i jego zespół budują konstelację kosmicznego internetu, który umożliwi szybką i bezpieczną komunikację. Amerykański rząd właśnie wsparł projekt miliardem dolarów.

SpaceX ma teraz w przestrzeni kosmicznej blisko 1000 mikrosatelitów kosmicznego internetu o nazwie Starlink. Dzięki niemu skomunikuje ze sobą najbardziej dzikie i pozbawione infrastruktury telekomunikacyjnej obszary naszej pięknej planety. Jest to projekt historyczny, który będzie wstępem do zapewnienia szybciej wymiany informacji pomiędzy Ziemią a Księżycem oraz Marsem i zbudowanymi tam koloniami.

Na razie cała uwaga Elona Muska i jego ludzi skupia się jednak na Ziemi, a dokładnie Stanom Zjednoczonym. Może wydawać się to dziwne, ale w tym kraju na co dzień funkcjonuje dziesiątki tysięcy firm, które nie mają stałego dostępu do globalnej sieci. Nie wspominając już, jak dużej dotyczy to części obywateli. Dzięki mikrosatelitom SpaceX ich rozwój znacznie przyspieszy i przełoży się to również na PKB kraju, które cierpi w wyniku pandemii koronawirusa.

Reklama

SpaceX może jednak nie tylko odmienić nie do poznania interakcję milionów ludzi ze skarbnicą wiedzy, jaką jest Internet, ale teraz wiemy już, że zbuduje swój system całkowicie za darmo i jeszcze na tym sporo zarobi. W październiku Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosił konkurs na zapewnienie dostępu do sieci 6 milionom gospodarstw domowych w USA. Rząd oferował nawet 9 miliardów dolarów na elektryfikację najmniej zaludnionych obszarów kraju.

Firma Elona Muska bez problemu zgarnęła część tej ogromnej sumy, bo blisko miliard dolarów, a niebawem otrzyma jeszcze parę miliardów od armii, która zamierza wykorzystać Starlink na swoje potrzeby. Wymagania FCC nie są wygórowane, ponieważ w zupełności wystarczy 25 Mbps przy pobieraniu i 3 Mbps przy wysyłaniu. Tymczasem Starlink już teraz oferuje download ze średnią prędkością 100 Mb/s (maks 180 Mb/s) i upload z prędkością 25 Mb/s (maks 35 Mb/s), a to wszystko przy pingu na poziomie 30 ms. Musk zapewnia, że niebawem będzie dużo lepiej.

Na orbicie znajduje się obecnie boisko 1000 mikrosatelitów. SpaceX planuje, że do 2023 roku ma być ich już 4400, a docelowo będzie ponad 20 tysięcy. Podstawową zdolność operacyjną konstelacja osiągnęła w listopadzie, zatem na początku przyszłego roku SpaceX powinno już rozpocząć komercyjną sprzedaż swoich usług na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, a w kolejnych latach na całej planecie.

Źródło: GeekWeek.pl//SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy