Facebook usunął fałszywe konta, których działalność mogła odmienić losy USA

Największy na świecie serwis społecznościowy usunął fałszywe konta, dzięki którym ktoś chciał wpłynąć na Amerykanów przed wyborami do Kongresu i odmienić przyszłość losów USA.

Facebook poinformował o udanej akcji wykrycia i zamknięcia 32 stron i kont, z pomocą których jakieś organizacje przygotowywały wydarzenia w realnym świecie w celach manipulacji i siania dezinformacji wśród obywateli Stanów Zjednoczonych.

Władze serwisu uznały za najbardziej groźne konta: „Atzlan Warriors”, „Black Elevation”, „Mindful Being” i „Resisters”, które w sumie zgromadziły na Facebooku i Instagramie aż blisko 300 tysięcy obserwujących.

Chodzi tutaj o wykorzystanie tego serwisu społecznościowego do organizowania protestów przed wyborami do amerykańskiego Kongresu. Facebook wskazał m.in. wydarzenie „No Unite The Right 2 – DC”, czyli kontrprotest skrajnie prawicowych ugrupowań.

Reklama

Facebook usunął fałszywe konta, których działalność mogła zmienić losy USA. Fot. PxHere.

Gigant internetowy na razie wstrzymuje się od jednoznacznego wskazania, kto stoi za tworzeniem dziesiątek lub nawet setek fałszywych profili, ale nie jest tajemnicą, że wszystkie tropy prowadzą do farmy trolli zwanej Internet Research Agency, o której głośno zrobiło się po wyborach prezydenckich w USA. Agencja miała prowadzić działania mające na celu wspieranie kampanii Donalda Trumpa.

Twórcy i zarządzający fałszywymi profilami nawiązywali współpracę z innymi prowadzącymi profile i prosili ich o wsparcie, które otrzymywali. Proceder był więc prowadzony na szeroką skalę.

Jakiś czas temu Facebook zapowiedział ostrą walkę z fałszywymi profilami i wiadomościami, ale jak na razie skupia się przede wszystkim na blokowaniu kampanii prowadzonych przez prawicowe obozy polityczne, czyli niezgodne z ideologią wyznawaną przez Marka Zuckerberga, twórcę Facebooka.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy