Hack4Lem - hackaton z okazji roku Lema

Instytut Lema, Microsoft i PKO BP w dniach 18-20 czerwca organizują Hack4Lem, hackaton, który będzie hołdem złożonym pisarzowi, który widział przyszłość, w setną rocznicę jego urodzin.

Hack4Lem
Hack4Lemmateriały prasowe

Rok Lema to święto kultury, technologii i nauki, bo nikt tak dobrze jak Lem tych trzech - wydawałoby się odległych od siebie - dziedzin nie łączył. I tak też został zbudowany cały hackaton. Hack4Lem to po pierwsze święto technologii i konkurs dla programistów, którzy mogą wybierać między dwoma zadaniami - stwórz bank przyszłości albo stwórz bezpieczny Internet. W obu zadaniach muszą się "zabawić" w Lema i "zobaczyć przyszłość". Na najlepszych czeka pula nagród na 150 tys. zł. Po drugie Hack4Lem to święto kultury, a w programie wydarzenia m.in. spotkanie z byłym sekretarzem Lema, Wojciechem Zemkiem, wykład krytyka literackiego Szymona Kloski o "odkodowaniu twórczości Lema" czy konkursy literackie dla widzów.

Po trzecie to święto nauki. Towarzyszyć kodowaniu będzie masa webinarów, a z wykładami pojawią się Artur Chmielewski z NASA z tematem misji kosmicznych czy Aleksandra Przegalińska z tematem sztucznej inteligencji. Całość poprowadzi Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema.

Wyzwania, które narzucił nam czas, to na pewno cyberbezpieczeństwo, walka z cyberprzemocą wśród dzieci i młodzieży, czy z wykluczeniem cyfrowym wśród osób starszych. Zadania na Hack4Lem zostały dobrane w taki sposób, aby na te wyzwania odpowiedzieć. Lem zawsze upominał się o miejsce człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii.

Człowiek, wbrew pozorom, nie stwarza sobie celów. Narzuca mu je czas, w którym się urodził
S. Lem, Solaris

Lem ok. 60 lat temu pisał o wielu rzeczach, które dzisiaj są naszą technologiczną rzeczywistością. Bezbłędnie opisał m.in. czytniki e-booków, smartfony, wyszukiwarki internetowe, czy wirtualną rzeczywistość, wtedy gdy jeszcze nie istniały.

Ale są też przepowiednie, które jeszcze się nie sprawdziły. Największa i najpoważniejsza dotyczy ekologii i eksploatacji kosmosu. Podczas Hack4Lem odniesie się do niej Artur Chmielewski, który pracował w NASA przy 15 misjach kosmicznych.

Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied
S. Lem, Bomba megabitowa

Autor Solaris pisał, że jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować. Ten hackaton jest właśnie taką próbą przejęcia sterów nad tą technologiczną krą. Wspólnie z uczestnikami spróbujemy nadać jej kierunek zamiast dać się unosić z prądem. Do pomocy są zaproszeni wszyscy, którzy, chcą mieć w tym swój udział. Trwa rekrutacja załogi Niezwyciężonego, kapitanem krążownika jest nie kto inny jak sam Stanisław Lem.

Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema

Strona wydarzenia: hack4lem.com

Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas