Inteligentny dom - czym się charakteryzuje?

Inteligentny dom (ang. smart home) to generalna nazwa, jaką określa się automatyczne systemy i urządzenia wykorzystywane w przestrzeni domowej. Punktem wyjścia dla inteligentnych domów jest technologia, która łączy poszczególne elementy wyposażenia na zasadzie sieci - jest to tak zwany Internet Rzeczy (ang. Internet of Things). Działając w oparciu o nowoczesne rozwiązania, pojedyncze komponenty komunikują się pomiędzy sobą, a także wchodzą w interakcje z użytkownikami. W artykule przybliżamy koncepcję oraz zasady funkcjonowania inteligentnego domu.

Inteligentne protokoły komunikacji domowej łączą sieć różnych urządzeń, które stanowią razem niezawodny i łatwy do skonfigurowania system
Inteligentne protokoły komunikacji domowej łączą sieć różnych urządzeń, które stanowią razem niezawodny i łatwy do skonfigurowania systemmateriały promocyjne

Inteligentny dom - jak to działa?

Idei inteligentnego domu przyświeca główny cel, jakim jest poprawa komfortu i jakości mieszkania. Na tę koncepcję składa się maksymalizacja funkcjonalności, zmniejszenie kosztów życia (np. poprzez energooszczędność) oraz podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Osiągnięcie tych założeń jest możliwe dzięki zastosowaniu jednej z bezprzewodowych technologii. Do najpopularniejszych standardów bezprzewodowej łączności w inteligentnym domu należy Wi-Fi, które pozwala sterować urządzeniami zdalnie z poziomu smartfona lub komputera, a także energooszczędne protokoły komunikacji Z-Wave oraz ZigBee. Wspomniany wcześniej Internet Rzeczy działa na zasadzie wymiany informacji między sensorem, np. czujnikiem światła, wilgotności, temperatury, a odbiornikiem, czyli smartfonem, centralą, czy bramą wjazdową. Przykładem mogą być napędy do rolet. Sterowane przez inteligentny system reagują na sygnały zewnętrzne, np. promienie słoneczne i są automatycznie zwijane, kiedy sensor zarejestruje określony przez użytkownika poziom światła.

Z perspektywy osób korzystających z inteligentnych systemów urządzeń domowych, są one niezwykle proste w obsłudze. Przy użyciu smartfona domownicy mogą zdalnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach, kontrolować natężenie oświetlenia, oglądać nagrania z monitoringu, a także włączać i wyłączać sprzęty podłączone do źródeł zasilania.

Technologie w inteligentnym domu

Inteligentne protokoły komunikacji domowej łączą sieć różnych urządzeń, które stanowią razem niezawodny i łatwy do skonfigurowania system. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników, w ramach idei Smart Home można skorzystać z:

  • inteligentnego ogrzewania - umożliwia kontrolowanie temperatury w każdym pomieszczeniu,
  • inteligentnych czujników alarmowych - czujniki wykrywające dym, gaz, a także reagujące na ruch, czy informujące o zalaniu,
  • inteligentnego oświetlenia - sterowanie natężeniem i barwą światła gwarantują inteligentne lampy oraz napędy do rolet, które bez ingerencji użytkownika regulują ilość światła, jaka dostaje się do pomieszczenia,
  • zapisu monitoringu - kamery rejestrujące posiadają opcje zapisu materiału w chmurze, a nawet oglądania wideo na żywo, kiedy przebywamy z dala od domu.

Wielofunkcyjność, jaką oferują protokoły komunikacji w inteligentnym domu, jest dla mieszkańców źródłem wielu korzyści: pozwala ustalać harmonogramy dla funkcjonowania poszczególnych urządzeń i monitorować zużycie energii, dzięki czemu użytkownicy oszczędzają czas i pieniądze. Do skorzystania z systemów Smart Home zachęca ich prostota oraz gwarancja poprawy komfortu mieszkania.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas