Internet Explorer coraz mniej popularny

W grudniu 2008 IE stracił swoich użytkowników na rzecz przeglądarek Safari, Firefoksa, a nawet mało popularnego Google Chrome. Czy problemy z bezpieczeństwem sprawią, że IE pożegna się z pozycją lidera?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Net Applications, w grudniu Internet Explorer wykorzystywany był przez 68,15 proc. internautów. Dla porównania - w listopadzie było to 69,77 proc., zaś w październiku - 71,27 proc. Natomiast na samym początku roku po IE sięgało ok. 75 proc. internautów. Widoczny jest więc stały odpływ użytkowników.

Na spadku popularności przeglądarki skorzystali niemal wszyscy jej najwięksi konkurenci: Safari, Firefox oraz Google Chrome. Udziały Firefoksa w rynku wzrosły z 19,97 proc. w październiku i 20,78 proc. w listopadzie do 21,34 proc. w grudniu.

Reklama

W tym samym miesiącu Google Chrome po raz pierwszy zdobył ponad 1 proc., osiągając 1,04 proc.. W listopadzie Chrome wykorzystywany był przez 0,83 proc. internautów, zaś w październiku przez 0,74 proc. Wzrosło także użycie przeglądarki Safari. W listopadzie wyniosło ono 8,87 proc., a w grudniu: 9,63 proc. Jedyną przeglądarką, która nie zyskała na odpływie użytkowników IE jest Opera, która niezmiennie pozostaje na poziomie 0,71 proc.

Przyczyną mniejszej popularności Internet Explorera w grudniu mogła być przerwa świąteczna i związane z nią zmniejszenie wykorzystywania sieci w celach biznesowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt ujawnionej niedawno poważnej luki w IE. Jej obecność umożliwiła zainfekowanie co najmniej dwóch milionów komputerów na świecie.

Także w Polsce przeglądarka Microsoftu jest coraz mniej popularna: nie korzysta z niej już 50 proc. Polaków. Przedstawiciele firmy są przekonani, że sytuacja ta zmieni się wraz z pojawieniem się IE8. Uważają oni, że nowa wersja coraz mniej popularnej przeglądarki odwróci światowy trend.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: Google | safari | Google Chrome | internet explorer | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy