Jeden na pięć komputerów Mac jest zainfekowany

Nowe badanie opublikowane przez Sophos ujawnia niepokojąco wysoki poziom malware na komputerach Mac - zarówno na platformę Mac OS X, jak i na Windowsa.

Eksperci z Sophos przeanalizowali 100 000 komputerów Apple, na których zainstalowane było darmowe oprogramowanie antywirusowe, i odkryli, że jedna na pięć maszyn ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa.

Mimo że złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania systemu Microsoft jest nieszkodliwe na Maku (chyba że na komputerze zainstalowano także Windowsa), może rozprzestrzeniać się na inne komputery. Co więcej, analiza Sophos pokazuje, że na 2.7% komputerów z logiem jabłka znaleziono malware na system Mac OS X.

- Niektórzy użytkownicy Maka mogą poczuć ulgę, ponieważ istnieje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że na ich komputerze znajdują się wirusy, trojany czy spyware przeznaczone na Windowsa. Niemniej jednak Malware na Mack jest zaskakująco często spotykany - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. - To najwyższy czas, aby użytkownicy komputerów Mac zdali sobie sprawę z rosnącego problemu malware - dodał.

Reklama

Najnowszy botnet Flashback, który dotknął ponad 600 000 użytkowników, i ataki fałszywych antywirusów wyłudzających dane o kartach kredytowych, stoją na szczycie listy zagrożeń na platformie Mac.

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Mac OS X (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac):

1. OSX/Flshplyr 75.1%

2. OSX/FakeAV 17.8%

3. OSX/RSPlug 5.5%

4. OSX/Jahlav 1.2%

5. Pozostałe 0.4%

- Malware na Maca może rozprzestrzeniać się poprzez pamięć USB, załączniki email lub strony internetowe - kontynuuje Cluley. "Komputery Mac to łatwe cele dla cyberprzestępców, ponieważ ich właściciele rzadko korzystają z oprogramowania antywirusowego oraz uważa się, że mają wyższy poziom dochodu rozporządzalnego niż typowy użytkownik systemu Windows. Użytkownicy komputerów Mac muszą zacząć chronić swoje maszyny teraz. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że problem złośliwego oprogramowania na Macu dorówna poziomowi malware na komputerach wyposażonych w system Windows - podsumowuje.

Jeden na pięciu użytkowników komputerów Mac, który pobrał oprogramowanie antywirusowe i przeskanował swój system odnalazł złośliwe oprogramowanie dla Windowsa:

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Windows (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac):

1. Mal/Bredo 12.2%

2. Mal/Phish 7.4%

3. Mal/FakeAV 3.8%

4. Troj/ObfJS 3.6%

5. Mal/ASFDldr 3.3%

6. Troj/Invo 3.0%

7. Troj/Wimad 2.6%

8. Mal/Iframe 1.5%

9. Mal/JavaGen 1.4%

10. Pozostałe 61.2%

Niektóre złośliwe programy odkryte przez Sophos na 100 000 komputerów Mac pochodzą z 2007 roku i byłyby bardzo łatwe do wykrycia, gdyby użytkownicy zainstalowali oprogramowanie antywirusowe wcześniej.

- Prawda jest taka, że możesz przeskanować swojego Maca nie ruszając się z fotela. Test jest bezbolesny i darmowy; wystarczy pobrać program antywirusowy i pozwolić mu na sprawdzenie bezpieczeństwa twojego komputera - konkluduje Cluley.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: malware | macOS | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy