Już 1,2 miliarda mieszkańców Ziemi znajduje się w zasięgu szybkiej sieci 5G
Większość krajów świata w ekspresowym tempie buduje swoją sieć 5G, ponieważ oferująca przez nią superszybka komunikacja zapewni też superszybki rozwój krajów. Jednocześnie trwają też prace nad siecią 6G.
Każdego miesiąca na całym świecie powstają setki tysięcy nowych stacji bazowych. Najszybciej sieć przyszłości rozwijana jest w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii i Chinach. To właśnie w tych krajach w zasięgu 5G znajduje się najwięcej mieszkańców, którzy mogą już łączyć się z globalną siecią z prędkościami niedostępnymi w sieci 4G.
Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 5 lat sieć 5G obejmie swoim zasięgiem połowę ludzkości. Oczywiście, mówimy tutaj o tej bogatszej części, czyli zamieszkującej kraje rozwinięte lub bardzo szybko rozwijające się. Reszta wciąż będzie korzystała z 3G lub częściej 4G.
Analitycy z rynku telekomunikacyjnego informują, że np. w Chinach musi powstać 10 milionów stacji bazowych 5G, by mogły one obsłużyć każdego dnia wszystkich mieszkańców kraju. Mówimy tutaj o ogromnej liczbie 1,5 miliarda ludzi. Jeśli chodzi o całą planetę, to w grę będzie wchodziło co najmniej 25 milionów stacji bazowych.
W Państwie Środka w każdym miesiącu stawia się 100 tysięcy stacji bazowych. Może wydawać się liczbą niesamowitą, ale rząd nie spoczywa na laurach i chce przyspieszyć ten proces, by można było instalować 200-300 tysięcy stacji bazowych miesięcznie. Tylko wtedy będzie można skomunikować cały kraj superszybką siecią w ciągu 5 lat.
Budowa sieci 5G dla całej populacji świata ma pochłonąć kilkanaście bilionów złotych. To ogromne pieniądze, ale patrząc na to przez pryzmat rozwoju krajów, możemy śmiało rzec, że to żaden wydatek. 5G bowiem to przyszłość rozwoju ludzkości. Eksperci uważają, że kraje, które nie będą inwestowały w sieć 5G, nie będą liczyły się na świecie.
Państwo Środka czy Korea Południowa nie poprzestają tylko na sieci 5G. Od kilku miesięcy trwają na krajowych uniwersytetach projekty, które mają zaowocować powstaniem złożonej koncepcji możliwości jej wdrożenia i wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii.
Na orbicie właśnie znalazł się pierwszy satelita, który przetestuje technologię 6G. Jego twórcą są Chiny. Według założeń, 6G ma być nawet 100 razy szybsza od 5G. Pierwsza jej komercyjna wersja ma pojawić się w 2028 roku. Możemy zakładać, że pierwsi będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy Chin, Korei Południowej czy Japonii.
Oprócz naziemnych instalacji, szybko postępuje też rozwój kosmicznego Internetu. Obecnie w tej materii przoduje SpaceX, ale w kolejnych latach dołączą do niej inne firmy. Starlink od Elona Muska oferuje już download ze średnią prędkością 100 Mb/s (maks 180 Mb/s) i upload z prędkością 25 Mb/s (maks 35 Mb/s), a to wszystko przy pingu na poziomie 30 ms. Miliarder zapewnia jednak, że do końca roku te prędkości się podwoją.
Źródło: GeekWeek.pl/Samsung/Xiaomi/Huawei/China Mobile/Ericcson / Fot. Pexels