Kłopoty Wikipedii. Coraz mniej redaktorów
Największa internetowa encyklopedia ma kłopoty! Jak przyznał Jimmy Wales, Wikipedia zaczęła tracić autorów. Coraz mniej internautów ma ochotę tworzyć i poprawiać teksty w Wikipedii. Dlaczego?
Pierwsze zwiastuny kłopotów pojawiły się jeszcze w 2009 roku. Medialne doniesienia, informujące o odpływie aktywnych redaktorów spotkały się jednak ze stanowczym dementi. Fundacja Wikimedia stwierdziła wówczas, że liczba redaktorów jest stabilna.
Po dwóch latach okazało się, że nie jest to prawdą. Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, ujawnił, że Wikipedia "nie uzupełnia szeregów". Sytuacja nie jest - jeszcze - kryzysowa, ale problem został zauważony. Jakie są jego przyczyny?
Jedną z nich wskazał założyciel Wikipedii. Jak stwierdził, statystyczny wikipedysta to liczący 26 lat geek, którego z biegiem czasu pochłaniają inne zajęcia, jak małżeństwo czy kariera zawodowa.
Kolejnym wytłumaczeniem może być duża liczba gotowych, dobrych artykułów - coraz trudniej znaleźć nieopracowane do tej pory hasło zgodne z własnymi zainteresowaniami.
Jednym z kroków, mających powstrzymać odpływ autorów, jest rozszerzenie WikiLove, umożliwiające przesyłanie podziękowań i komentarzy do autorów wartościowych haseł. Pomysł nie jest chyba do końca przemyślany, bo w ten sam sposób można przecież przesłać wyrazy bardzo zdecydowanej dezaprobaty.
Komentatorzy zwracają również uwagę na - ich zdaniem - zbyt skomplikowany sposób edycji artykułów. Aby biegle tworzyć nowe treści, autor tekstów musi zapoznać się ze sposobem tworzenia haseł w Wikipedii. Jak się okazuje, przyswojenie kilku prostych zasad, dotyczących tworzenia haseł encyklopedycznych staje się dla coraz większej liczby internautów problemem nie do przejścia.
Paradoksalnie można uznać to za pewien atut i mechanizm obronny Wikipedii. Jeśli kogoś przerasta opanowanie kilku prostych zasad tworzenia haseł, trudno oczekiwać, by generował wartościowe treści.
Z drugiej strony, jeśli Wikipedia chce utrzymać swoją popularność, nie może pozostawać enklawą i musi obniżyć próg wejścia tak, aby zachęcić do współpracy również mniej ambitnych internautów. Jednym z postulowanych rozwiązań tego problemu jest wdrożenie edytorów WYSIWYG.
Wikipedia próbuje powstrzymać odpływ redaktorów również poprzez współpracę ze szkołami i uczelniami. W ramach jednej z inicjatyw do tworzenia haseł mają zachęcać swoich studentów wykładowcy akademicy.
Łukasz Michalik
Źródło: http://vbeta.pl