Konferencja o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie
Już po raz czwarty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja ?Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie?. Tematem wiodącym tegorocznej edycji konferencji jest bezpieczeństwo użytkowników w serwisach społecznościowych oraz zagadnienia ochrony prywatności online.
Przez dwa dni, 28 i 29 września, ponad 500 uczestników z 30 państw dyskutować będzie o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży online. Konferencja jest adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, instytucji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.
?Konferencja promuje kaskadowy model dzielenia się wiedzą. Większość uczestników wydarzenia jest zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa online w swoich lokalnych społecznościach - wykorzystują zdobytą podczas koferencji wiedzę prowadząc szkolenia, zajęcia z dziećmi, organizując lokalne kampanie. Ta aktywność jest szczególnie zauważalna podczas corocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu? ? mówi Agnieszka Wrzesień z FDN, przewodnicząca konferencji.
Organizatorami konferencji są Polskie Centrum Programu Safer Internet, prowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN), Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), oraz klicksafe ? realizatora niemieckiego projektu na rzecz bezpieczeństwa w Internecie. Konferencja odbywa się w ramach programu Komisji Europejskiej ?Safer Internet?. Poparcia konferencji udzieliła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Uczestnicy tegorocznej konferencji wezmą udział w specjalistycznych sesjach prowadzonych przez uznanych ekspertów. Podczas spotkania Richard Swetenham z Komisji Europejskiej przedstawi założenia Porozumienia dotyczącego samoregulacji w zakresie bezpieczeństwa w portalach społecznościowych, podpisanego ponad półtora roku temu. Konferencja będzie dobrą okazją, by z perspektywy czasu przyjrzeć się, w jaki sposób zapisy dokumentu były wdrażane przez czołowe portale społecznościowe, jak nk.pl, MySpace czy Stardoll.com.
Prelegenci z Rumunii i Finlandii opowiedzą o angażowaniu dzieci w projekty edukacyjne oraz o tym, jak dużą rolę w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw online pełni edukacja rówieśnicza. Specjaliści z Fundacji Dzieci Niczyje zaprezentują m.in. nowe kursy e-learning dla dzieci i profesjonalistów oraz bezpieczną przeglądarkę internetową dla dzieci ?BeSt?. Jedną z kwestii dyskutowanych podczas tegorocznej konferencji będa standardy stron kierowanych do dzieci ? swoimi doświadczeniami podzielą się twórcy stron dziecięcych, takich jak Ciufcia.pl, Jojo.pl i słowackiej Ovce.sk. O tym, jak projektować strony internetowe dla dzieci niewidomych i niedowidzących opowie z kolei przedstawiciel Fundacji ?Widzialni?.