Kopiujesz numer konta podczas przelewu? Uważaj!

Eksperci z firmy antywirusowej ESET wpadli na trop kolejnego zagrożenia, które podmienia numer konta bankowego podczas kopiowania go do formularza przelewu internetowego. Celem złośliwego programu jest kradzież pieniędzy z kont bankowych Polaków. Twórcą wykrytego zagrożenia jest najprawdopodobniej Polak

Armin Hanisch - eksperci ESET przestrzegają, . Zagrożenie trafia do użytkownika jako plik z ikoną przeglądarki Firefox i nazwą "msupdate"
Armin Hanisch - eksperci ESET przestrzegają, . Zagrożenie trafia do użytkownika jako plik z ikoną przeglądarki Firefox i nazwą "msupdate"stock.xchng

Zagrożenie zidentyfikowane przez ekspertów z laboratorium firmy ESET działa podobnie jak złośliwy program wykryty przez CERT pod koniec listopada br. Zagrożenie trafia do użytkownika jako plik z ikoną przeglądarki Firefox i nazwą "msupdate". Wszystko po to by zasugerować, że jest to aktualizacja popularnej przeglądarki i w ten sposób skłonić ofiarę do kliknięcia w plik. Taka czynność inicjuje działanie złośliwego programu, który od tego momentu uruchamia się przy każdym starcie systemu i rozpoczyna regularne sprawdzanie zawartości schowka systemowego, czekając na moment, w którym pojawi się w nim 26 cyfrowy numer zapisany w określonym formacie (########################## lub ## #### #### #### #### #### ####). Gdy to nastąpi skopiowany numer podmieniany jest na ten, który ustalił wcześniej twórca zagrożenia.

Analiza kodu złośliwego programu, przeprowadzona przez ekspertów z laboratorium antywirusowego firmy ESET, pozwoliła ustalić, że zagrożenie podmienia skopiowany przez ofiarę numer rachunku na dane konta w banku PKO BP. Istnieje prawdopodobieństwo, że twórcą opisywanego zagrożenia i właścicielem rachunku jest ta sama osoba, która przypisała sobie autorstwo ubiegłorocznego ataku na użytkowników serwisu Allegro. W ataku tym, za pomocą wiadomości e-mail, podszywających się pod korespondencję tego portalu, sugerowano odbiorcy konieczność zmiany hasła. Kliknięcie załączonego odnośnika skutkowało wtedy zainfekowaniem komputera złośliwym koniem trojańskim.

Jak twierdzi Witold Gerstendorf, szef krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET, przed opisywanym zagrożeniem powinna uchronić większość programów antywirusowych. Gerstendorf radzi jednak, by zachować ostrożność i zawsze sprawdzać numer rachunku bankowego jaki skopiowaliśmy do formularza zlecenia przelewu online zanim ostatecznie go zaakceptujemy. Uzyskane podczas analizy zagrożenia informacje eksperci z firmy ESET przekazali już policji.

Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas